Stojí hackeři za nehodami amerického námořnictva?
Během pár měsíců došlo ke dvěma tragickým nehodám, při kterých umírali američtí námořníci. Vyšetřování stále probíhá a objevují si náznaky, že se jednalo o kybernetický útok.
V pondělí 21. srpna 2017 narazila USS John McCain poblíž Singapuru do tankeru Alnic MC. Při nehodě se pět vojáků zranilo a deset zemřelo. Nejde ovšem o první letošní případ takovéto nehody. USS Fitzgerald se 17. června srazila 60 mil od Japonska s kontejnerovou lodí. O život přišlo sedm příslušníků námořnictva. V první polovině tohoto roku se jedna americká válečná loď srazila s rybářským plavidlem a u další najela na mělčinu. Kvůli těmto čtyřem nehodám byl odvolán velitel 7. Flotily, admirál Joseph Aucoin.
Námořnictvo nyní vyšetřuje, proč k těmto incidentům došlo. Dle předběžné zprávy u USS Fitzgerald posádka na varování o možné kolizi vůbec nereagovala. Důvod nečinnosti je neznámý. Podle profesora Todda Humphreys z Texaské univerzity v Austinu, který se zabývá bezpečností systému GPS, mohlo dojít na amerických lodích právě k narušení tohoto systému. Proto nedokázala posádka na blížící se hrozbu reagovat. Jednoduše o ní nevěděla.
Oficiální zdroje námořnictva možnost kybernetického útoku nevyvrací, ale na závěry je podle nich ještě brzy, protože stále probíhá vyšetřování. Podle námořnictva není kybernetický útok příliš pravděpodobný, protože námořnictvo používá nejlepší technologie, které by bylo velmi těžké nabourat. V nehodách mohly hrát zásadní roli i jiné faktory, mezi které patří i samotná náročnost plavby v silně frekventovaných oblastech.
Profesor Humphreys ovšem dodává, že v roce 2013 dokázal se skupinou studentů nabourat GPS systém jachty, která stála 80 milionů dolarů. Tudíž ani systémy námořnictva nejsou nedotknutelné.
Zdroj: https://www.stripes.com/