TOP

KYBEZ

Brexit: EU chce kybernetickou smlouvu s Velkou Británií

Ačkoliv rozchodová dohoda mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií leží v britské Dolní sněmovně a poslanci se k ní dostanou
až po zvolení nového parlamentu, hlavní vyjednavač Komise Michel Barnier chce s Londýnem uzavřít i smlouvu o kybernetické bezpečnosti.

 

Nové partnerství 

Podle stávajícího, ovšem již dříve několikrát změněného plánu, by měla Velká Británie odejít z Evropské unie do konce roku 2020. “Brexit není jen o rozchodu s příliš mnoha nevyjasněnými dopady. Je o budování nového partnerství se Spojeným královstvím,”  řekl Barnier na konferenci Web Summit v Lisabonu. Zároveň připomněl, že i když bylo dosaženo dohody, nepředstavuje odchod Velké Británie konec příběhu. Jak Londýn, tak i členské státy EU si přejí i nadále v různých oblastech spolupracovat.

 

Sdílení informací 

Nejčastěji zmiňovanými okruhy spolupráce jsou obchod a bezpečnost. A právě v druhé oblasti se nachází i kybernetická bezpečnosti. “Naše nové partnerství by mělo zahrnovat výměnu informací o kybernetických incidentech, technikách útočníků, analýzách hrozeb a nejlepších zkušenostech.“ apeluje Barnier. Zároveň dodává, že Evropě ujíždí vlak. Na světové technologické špičce se velkým náskokem drží USA a Čína. Barnier považuje za hrozbu, že by se o budoucnosti evropského průmyslu, pracovního trhu, nakládání s osobními údaji či normách rozhodovalo ve Washingtonu či Pekingu.

 

(Ne)jednotný postup

I když se všechny státy EU shodou, že chtějí s Velkou Británii v kybernetické bezpečnosti spolupracovat, není jisté, že k tomu budou využívat již existujících evropských institucí. Boris Johnson, který vede v nadcházejících volbách favorizované konzervativce, chce nejen revizi vztahů s EU, ale především prohloubení transatlantické spolupráce. O možnosti, že Evropa bude pro Londýn představovat pouze druhé (ne-li n-té) housle, svědčí i nedávná informace o zkopírování Schengenské databáze na britské servery a poskytnutí přístupu do této “nové” databáze americkým úřadům. Nešťastná vyjádření francouzského prezidenta Macrona i vyjednavače EU Barniera, ve kterých burcují, aby se EU vymezila v bezpečnostních otázkách proti USA – největší demokracii na planetě, jen přilévají olej do ohně.

 

Jak nové partnerství mezi EU a Spojeným královstvím bude vypadat, si musíme ještě počkat. Česká diplomacie by se měla soustředit na co největší vtažení Londýna do evropských záležitostí, případně nastavit spolupráci na bázi bilaterálních vztahů, zvýšit své snažení v transatlantických vztazích a odmítnout vměšování diktátorských režimů z východu do domácích záležitostí.

 

Celé video s vystoupením Michela Barniera nejdete ZDE

Zdroje: https://www.zdnet.com

Mohlo by Vás zajímat: 

Jaké budou důsledky Brexitu v boji s hackery?

Github na žádost Madridu odsranil účet podporující demonstrace v Katalánsku

3 důvody, proč vytvořit kybernetické jednotky Aktivní zálohy AČR