Pozor! Koronavirus (už i) na emailu?
Hackeři posouvají phishing o level výš. Využívají totiž strach z koronaviru k proniknutí k Vašim údajům, a to pomocí emailů,
maskovaných za varování před problémy, které by mohly při šíření viru naskytnout.
Co se vlastně děje?
Není to poprvé, co se setkáváme s tím, že kyberzločinci využívají k dosažení svého aktuální témata. Tentokrát je to situace v Číně.
Zpráva se tváří, že odesílatelem je Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) či světová zdravotnická organizace (WHO),
a přichází s radami týkajícími se koronaviru. Nutí přitom příjemce, aby otevřel přiložený dokument. Emaily také chodí s příslušnou
reálnou doménou, pro uživatele je tedy obtížné ty pravé od infikovaných rozeznat.
Hrozba Emotet
V příloze na nás často čeká trojský kůň Emotet, jenž v současné době trápí spoustu uživatelů. Jakmile se trojan dostane do vašeho počítače, spolu s ransomwarem Ryuk dokáže špehovat přístupová data, šifrovat soubory, a dokonce i mazat zálohy. Oblíbené je pak vydírání oběti o zaplacení. Právě se zmíněným Ryuk se potýkala na konci minulého roku například benešovská nemocnice.
Chcete-li se vyhnout takovýmto nepříjemnostem, věnujte větší pozornost detailům.
Zde jsou 4 body, na které byste neměli zapomenout:
1) Uživatelská jména a hesla zadávejte pouze v případě, že před samotnou adresou stránky je předpona „https“. Pozor na počet „s“.
2) Před kliknutím na odkaz se přesvědčte o jeho správnosti. Klíčem jsou pravopisné chyby, špatné hláskování či jiné nesrovnalosti.
3) Neklikejte na odkazy v emailu. Otevřete si nové okno v prohlížeči a URL stránku raději zadejte ručně.
4) Nainstalujte si antivirový program. Na trhu je v dnešní době nespočet programů na ochranu. Stačí vybrat jeden z nich.
Zdroj: https://www.kaspersky.com, https://nakedsecurity.sophos.com,
Stojí za přečtení: