3 rychlé postřehy pro AČR a MO z kyberbojiště války o Ukrajinu
Už je to více než týden, co vojska Ruské federace napadla Ukrajinu. Boje se vedou nejen konvenčními zbraněmi, ale také v kyber prostoru. Jaké ponaučení si již dnes můžeme z aktivit obou zemí v 5. doméně vzít? A co z toho vyplývá pro národní bezpečnost ČR?
1.InfoOps a PsyOps jako meč
Ačkoliv jsme si dlouhou dobu mysleli, že Rusové jsou mistry informačních a psychologických operací, po sedmi dnech boje se jejich pověst premiantů rozpadá. Jejich zajatí vojáci v Ukrajině na zveřejněných videích tvrdí, že jim nikdo neřekl, že půjdou do války. Mysleli si, že pokračují ve cvičení. Jejich střet s realitou je naprostým rozčarování. Srdceryvné telefonáty těchto mladíků (údajně záklaďáků) domů, které četl zástupci Kyjeva v OSN, ukazují celkovou neschopnost motivovat tyto vojáky k boji. Rusové se sice dlouhodobě snaží přesvědčit své obyvatelstvo o spravedlnosti úderu na sousední zemi, avšak protiválečné protesty, nízká morálka vojska a tvrdý postup vůči zbytku tamních svobodných médií ukazují, že se jim v této oblasti nedaří na 120 %. Ikonické se staly srovnávací snímky, na kterých zasmušelý Vladimír Putin sedí v obleku sám v paláci za dlouhým stolem, zatímco dobře naladěný Volodimir Zelenský stojí v uniformě, na bojišti po boku svých spoluobčanů. Koho byste si vybrali za svého hrdinu? Videa s ruskými zajatci, chování prezidenta Zelenského, zdokumentovaný houževnatý odpor Ukrajinců i příběhy o “Duchu z Kyjeva” či “Obráncích z Hadího ostrova”, které obletěly celý internet i další média pomohli nejen zvýšit morálku ukrajinského obyvatelstva, ale také získali na stranu Kyjeva veřejnost svobodného světa. Rusové už nyní ztroskotali v jednom z hlavních předpokladů pro vítězství: Získat srdce a mysl místních obyvatel. Potvrzuje se, že ačkoliv může být propaganda (marketing) viditelná a hlučná, pokud za ní nejsou skutečné výsledky, pak je k ničemu. Proto se musí česká armáda soustředit na zvýšení kapacit a schopností v oblasti informačních a psychologických operací. Neboť ty mohou rozhodnout válku.
2.Vesmír je klíč
Ať už jde o schopnosti pozorování nepřítele a následné navádění palby nebo připojení ke globálnímu internetu, stává ve kosmický prostor coby 4. doména klíčovou součástí válečného úsilí. Obrněnou kolonu měřící přes 60 km a mířící na Kyjev objevila společnost Maxar pomocí satelitních snímků. Stejnou metodou odhalili Ukrajinci i další postavení nepřítele a mohli tak upravit své bojové operace. I když se Rusům povedlo na mnoha místech zlikvidovat pozemní přístup na globální internet, situaci může změnit Elon Musk s projektem Starlink. Jedná se o vybudování celosvětového sítě internetového pokrytí, jež je přenášeno pomocí družic na oběžné dráze. Díky tomu se k internetu dostanete kdekoliv na planetě. Starlink se ve fázi budování, ale Musk už jej na žádost Zelenského nad Ukrajinou spustil a také poslal Ukrajincům připojovací terminály. Ukazuje se, že i když nějakou schopnost na zemi nemáte, můžete jí nahradit aktivitami ve vesmíru. Jednotlivé domény bojiště, v tomto případě 4. a 5., se tak navzájem ovlivňují a doplňují. Naše armáda by se měla více zaměřit na budování schopností v kosmickém prostoru. Bohužel pořád není vytvořené Velitelství vesmírných operací či jiná obdoba vesmírných sil, jaké známe USA, komunistické Číny či Ruska. Pokud už ČR nebude chtít budovat své vlastní vesmírné síly, pak by se měla spojit s Polskem, Francií či jinými státy NATO, které mají v úmyslu v dané oblasti pokročit. Taktéž musí Česko zvýšit svůj příspěvek do ESA. V neposlední řadě je nutné najít odpověď na otázky: “Jak zajistit připojení k internetu pro klíčové systémy v momentě, kdy jim pozemní připojení zkolabuje? Jak co nejrychleji obnovit systémy? A na co případně přejít?”.
3.Modernizuj nebo zemři
Oproti všem učebnicovým poučkám a dlouhodobých zkušenostech jsme se dočkali malého zázraku. Německá rudo – zelená vláda Olafa Scholze slíbila vzhledem k obří změně bezpečnostní situace v Evropě zvýšení výdajů na obranu. To samé plánuje i česká vláda. Obě země, stejně jako další členové NATO dlouhodobě nedodržovali závazek alespoň 2 % investic na svoji obranu. Vnitřní dluh AČR tvoří astronomických 500 miliard korun. Což představuje zhruba šest ročních rozpočtů ministerstva obrany. Jak to vypadá, když se do vojska málo investuje vidíme na ruské zastaralé technice, kterou dokáží Ukrajinci ničit moderními ručními zbraněmi a drony. Buď bude muset armáda ve velkém obnovit a navýšit veškerých svůj arsenál nebo jí hrozí v příštím ostrém nasazení přinejmenším ostuda. Výměnu nepotřebují jenom ruční zbraně, tanky či BVP, ale i servery, počítače, telefony a další ICT vybavení.
Poučení z války na Ukrajině je mnohem více, ale jen část z nich se dotýká kybernetické bezpečnosti. Mezi další patří nutnost zvýšení počtu a zlepšení vybavení aktivních záloh. Zvýšení počtů příslušníků na specializovaných útvarech (zejména těch spadajících pod VeKySIO). V neposlední řadě zlepšení znalostí a dovedností obyvatel v kybernetické a informační bezpečnosti, po kterém dlouhodobě voláme. Rádi s čímkoliv pomůžeme.