TOP

KYBEZ

Blackout challenge – nebezpečí TikToku pro děti i dospívající

„Blackout challenge“ se znovu objevila na sociální síti TikTok a je stejně nebezpečná jako před 16 lety.

 

 

TikTok nebezpečným virálním trendům není cizí. Od „dry scooping“ a jezení předtréninkového prášku nasucho, přes lezení na vysoké hromady přepravek s mlékem, až po vyjmutí vlastního nitroděložního tělíska (??), „blackout výzva“ je jen další z řady činností, které mohou poškodit uživatele a dokonce vést k jeho smrti.

 

„Blackout challenge“ se tu objevuje podle časopisu People od roku 2008, a začala se znovu objevovat v roce 2021 na TikToku. Odborníci varují mladé uživatele, aby nezkoušeli trend, který dle CDC dříve vedl k více než 80 úmrtím.

 

Přesto, rodiče stále zápasí s udržením se v obraze, co se týče nových výzev vyskakujících na displejích jejich dětí. A spoustu z nich se obrací s žádostí o odpovědi, včetně rodiny 9leté Arriani Arroyo.

 

Zdroj: Google Obrázky vyhledávač

 

Arriani byla nalezena mrtvá v únoru 2021 poté, co se účastnila výzvy zvané „blackout challenge“. Její rodiče podávají žalobu na giganta sociálních médií v naději, že udrží ostatní děti v bezpečí a vyhnou se další smrti.

 

V dubnu 2022 byl 12letý Archie Battersbee umístěn na jednotku intenzivní péče v Royal London Hospital ve Spojeném království poté, co ho jeho matka našla v bezvědomí v pokoji, kde se kvůli výzvě udusil. Chlapec byl 4 měsíce v kómatu, nyní ho lékaři odpojili od přístrojů.

 

Zdroj: Google Obrázky vyhledávač

 

Co je ta blackout challenge?

 

Blackout challenge vyzívá lidé zkoušet zadržet dech tak, aby omdleli kvůli nedostatku kyslíku. Dusit se mohou také pásky, řetězy či různými šňůrkami.

 

Jaké jsou známky toho, že někdo zkouší blackout challenge?

 

  • krví podlité oči
  • stopy na krku
  • silné bolesti hlavy
  • pocit dezorientace

 

Vzhledem k tomu, že většina rodičů nemá ani ponětí o této dusící hře, je potřeba zvýšit povědomí jak mezi rodiči, tak i pedagogy, aby mohli rozpoznat varovné signály této aktivity. Děti samy nemusí odhadnout nebezpečí této činnosti.

 

TikTok čelí několika obviněním

 

V prosinci se 10ltá Nylah Andersonová udusila k smrti poté, co se omylem oběsila ve skříni. Když byla nalezena, byla ihned převezna do nemocnice. Lékaři se ji pokusili oživit, bylo ale bohužel pozdě. Forenzní analýza telefonu mladé dívky ukázala, že těsně předtím, než zemřela, používala TikTok ke sledování videí právě s touto výzvou.

 

V květnu 2022 její matka Tawainna Anderson zažalovala populární aplikaci u okresního soudu ve východní Pensylvánii.

 

V červenci byly podány žaloby týkající se Lalani Eriky Walton (8) a Arriani Arrayo (9) u vrchního soudu okresu Los Angeles. Obě dívenky byly nalezeny oběšené, protože se u pokusu o výzvu udusily k smrti. V jejich mobilu i tabletu byla nalezena jako poslední aktivita sledování blackout challenge.

 

Ačkoli TikTok dříve popřel, že by byla výzva spojena s platformou, jelikož existovala jako „hra na udušení“ ještě před aplikací, stížnost Centra pro oběti sociálních médií uvědla, že TikTok „nepochybně věděl“, že se tato výzva stala virální po celé této aplikaci, a že „měli vědět, že nepodniknutí okamžitých a významných opatření k zastavení šíření smrtící výzvy blackout challenge povede k dalším zraněním a úmrtím zejména mezi dětmi“, uvádí The Los Angeles Times.

 

TikTok bloknul ve svém vyhledávání všechny # s BlackoutChallenge.

 

 

 

Odkaz na původní článek: https://www.womenshealthmag.com/health/a38603617/blackout-challenge-tiktok-2021/