
Data za pohodlí: Neviditelná cena našich telefonů
Autor obsahu – Sebastian Raida
Svůj smartphone používáme každý den. Ať už máme telefon s Androidem nebo iOS, naše data jsou sbírána a uchovávána pro potřeby firem a státních institucí. Pokud je váš telefon i peněženka, diář či fotoaparát, určitě nechcete, aby měli cizí lidé k těmto informacím přístup. Soukromí je vždy kompromis mezi pohodlím a ochranou dat, přesto existuje řada kroků, které mohou naše soukromé informace ochránit bez zbytečné ztráty komfortu.
Kdo o vás sbírá dat?
- Výrobci operačních systémů – jak Google, který vlastní Android, tak i Apple a jeho iOS pravidelně sbírají data z uživatelova telefonu. Sesbírané informace jsou údajně používané pro reklamní účely, zlepšování jejich služeb, cílený obsah či zabraňování podvodům.
- Výrobci aplikací – Meta, Amazon či Microsoft také sbírají uživatelská data. V těchto případech se také jedná i cílené reklamy, analýzy využívání jejich služeb nebo retenci uživatele.
- Poskytovatelé internetu – i společnosti, přes jejichž infrastrukturu jste připojeni k internetu mají zájem o vaše informace. Mimo jiné je využívají k optimalizaci připojení k síti, cíleným službám a pro potřeby státních bezpečnostních složek.
Ve spojitosti s nastavením ochranou soukromí a dat uživatelů je třeba zmínit, že Google, Apple, Amazon, Meta i Microsoft byly i přes svá deklarovaná pravidla a principy pokutováni za nelegální sběr či špatné zacházení s daty. Z tohoto důvodu je pro uživatele důležité vědět, jak své soukromí a informace ochránit.
Oprávnění aplikací a šifrování
Každá aplikace, která je v telefonu nainstalována, ať už uživatelem či výrobcem, může požadovat přístup k různým funkcím. Většinou se jedná o mikrofon, kameru, kontakty, polohu či zprávy. Vzhledem k tomu, že jsou dnes soukromá data považována za cennou komoditu, aplikace často žádají přístup k více funkcím, než skutečně potřebují ke svému fungování. Není žádný důvod, aby aplikace na úpravu fotek měla přístup ke kontaktům a poloze. Zlatou střední cestou je nastavení jednorázového udělení oprávnění. V případě potřeby se aplikace uživatele zeptá na povolení k používání vybraných funkcí, ale jen po dobu jejího používání, posléze je povolení opět zamítnuto.
Důležité je také samotné šifrování dat v telefonu, a hlavně záloh. Hlavně u Androidů i iOS je šifrování automaticky zapnuté a je vázané na zámek obrazovky. Zálohy u zařízení Apple můžeme tuto funkci najít v sekci iCloud, kde je možno kliknout na Pokročilá ochrana dat. Před šifrováním je nicméně nutné nastavit způsob obnovy pro případ ztráty přístupu k účtu. U Androidů se nastavení šifrování záloh liší podle značky telefonu, ale obvykle se dá najít pomocí vyhledávací lišty.
Aplikace z alternativních zdrojů
Stahování aplikací z alternativních zdrojů je z hlediska bezpečnosti složitější. Na jedné straně mohou aplikace z takové platformy obsahovat nebezpečné viry, na druhé straně poskytují soukromější alternativy oficiálním aplikacím Googlu a Applu. Pokud tedy chce uživatel alternativní aplikaci s vyšším důrazem na soukromí, měl by ji stahovat pouze z oficiálních stránek těchto produktů. Pro základní fungování jsou vhodné tyto alternativy:
- Email – Proton Mail
- Webový prohlížeč – Brave, Firefox Focus
- Mapy – Organic Maps
- Sledování videí – NewPipe
- Zprávy a chat – Signal
- Cloud/Zálohování – Proton Drive
- Galerie – Simple Gallery
- Internetový vyhledávač – DuckDuckGo
- Obchod s aplikacemi (Android) – F-Droid
- Operační systém (Android) – GrapheneOS
Principy digitálního soukromí
- Instalovat méně aplikací – čím více aplikací, tím větší riziko datového úniku.
- Přemýšlet nad oprávněními – vždy se ptejte, jestli má aplikace důvod k používání dané funkce. Pokud nemá, oprávnění neudělujte.
- Nepřihlašování se sociálními sítěmi či jinými platformami – používat Facebookový či Google účet k přihlášení do ostatních aplikací se může zdát jako pohodlný způsob, nicméně v takových případech dochází k propojení dat.
- Upřednostňování služeb respektujících soukromí – k většině mainstreamových aplikací existují varianty, které soukromí nenarušují.
- Skrytá cena bezplatných aplikací – pokud je něco zdarma, obvykle jsou produktem uživatelé. V tomto případě jejich data.
Jak smazat svá data z Googlu a Applu
Některá data se musí uchovávat dle zákona, nicméně jiné lze vymazat. V případě Googlu může uživatel přejít do svého účtu, následně v nabídce vybrat kartu Data a ochrana soukromí kde se nachází tlačítko Moje aktivita. Po klinutí na toto tlačítko si uživatel může projít své aktivity a vymazat je i s daty, která byly sesbírána. K dispozici je také nastavení automatického mazání po určitém časovém intervalu.
U Applu je situace jiná, je podstatně těžší vymazat sesbíraná data bez kompletního zrušení Apple ID. Uživatel si může sám smazat jen historii Siri a jejího vyhledávání. Pokud chce smazat i např. analytická data či svůj reklamní profil, musí o to zažádat skrze kartu Soukromí na své Apple platformě. Následně však mohou být některá data jen anonymizována, nikoli smazána.