TOP

KYBEZ

Hackeři ovládli měření na D1. Pokuty můžete zahodit

Panáček Alza místo obličejů řidičů, změněné poznávací značky. Úsekové měření rychlosti v zúženích na dálnici D1 napadli hackeři a přistiženým řidičům tak otevřeli cestu k napadení platnosti pokut.

Hackeři nezaútočili přímo na samotná měřící zařízení, využili ale neopochopitelné slabiny při přenosu dat mezi policií a úřady. Pokuty z automatického měřícího systému se totiž posílají k vyřízení úředníkům v Rosicích a Šlapanicích, a to zřejmě bez jakéhokoliv pokročilého zabezpečení. Toho využili neznámí hackeři k tomu, aby pozměnili fotografie přestupků – vyměnili registrační značky aut a nahradili obličeje řidičů. Informace jako první přinesla MF Dnes.

Zatím není jasné, jaké množství přestupků bylo touto cestou postiženo, či zda například nehrozí, že kvůli upravené značce bude popotahován nevinný řidič. Ve výsledku na tom ale ani příliš nezáleží. Napadení nezabezpečené komunikace úřadů totiž znamená, že platnost pokut mohou teoreticky zpochybnit všichni postižení řidiči. S tím, že jako důkaz ve správním řízení jsou tato data nepoužitelná, protože není zaručena jejich pravost a autenticita.

Zdroj: www.autoforum.cz

O problému se přitom podle všeho vědělo, obec Šlapanice si totiž objednala analýzu u firmy Gemos CZ. „Za současného stavu předávání dokumentace přestupků není ze strany Policie ČR tato dokumentace ověřena, a tudíž může dojít k fatálnímu přehmatu. V první skupině dodané dokumentace přestupků chybělo nadto jednoznačné zabezpečení – digitální podpis,“ píše se podle MF Dnes ve zprávě.

Zdroj: http://autosalon.iprima.cz/