TOP

KYBEZ

Jak být safe #NaSeznamce – ala klofli jste jen vir

Ať už hledáte lásku, potěšení či kamaráda na večeře, často dříve naleznete podvodníka, hackera či vir. I přesto ale lidé s vizí úspěchu důvěřivě sdílejí svoje jméno, adresu i lechtivé fotky. V dnešní době seznamovat se face to face je již pasé a moc nad reálným světem přebírá ten online. Jak se seznámit bezpečně?

 

Přemýšlejte nad informacemi, které zveřejníte. Sdíleli byste s cizím člověkem na ulici či v baru svoje bydliště, jméno matky, či se svlékli po jedné konverzaci? Internet o nás ví více, než si myslíme. A kdo hledá, ten najde. A když se spojí člověk s počítačem, máme nesmrtelnou kombinaci. I ta nejmenší informace může o nás říct hodně. I ta nejobyčejnější fotka nás může dostat tam, kam vůbec nechceme. Zkontrolujte tedy, zda neodhalujete místa, kde se pohybujete, vnitřek domu nebo například dům samotný. Vždy používejte jedinečné fotky, které nemáte uveřejněné na jiných sítí či nejsou dohledatelné jinde na internetu. Vaše digitální stopa by měla být co nejmenší.

 

 

Nebuďte příliš důvěřiví. Potenciální budoucí partneři nemusí být vůbec ti, za koho se vydávají. Nikdy si nemůžete být vlastně jisti osobou na druhé straně. Jsou to cizí lidé. Nesdělujte email, jméno svého mazlíčka, ani kde se rodiče setkali – to vše může totiž sloužit jako odpověď na bezpečnostní otázky a snadno tak může dojít k hacknutí účtu. Pak už je jen na útočnících, jakým způsobem vaše data využijí – zneužijí.

 

 

Neklikejte na odkazy od cizích lidí. Nejednou se kyberzločinci vydávali za atraktivní ženy a chatovali s muži, které manipulací donutili stáhnout aplikaci, za kterou se samozřejmě skrýval spyware. Vedle spywaru hrozí také vydírání. Na poradnu E-bezpečí se obrátila řada mužů, ( – zadaných mužů – zase muži, náhoda?), kteří sdělili, že jsou vydíráni vyzrazením intimních informací následujícím emailem:

 

 

Přijde vám normální, že máte partnerku a stejně si na internetu hledáte milenku? Děkujeme Vám, že jste nám poskytl alespoň základní informace o Vás. Máte teď na výběr 2 možnosti. Od teď za 15dnů se pokusíme kontaktovat Vaše blízké a vše jim přepošleme. Včetně vašeho uživatelského účtu, zpráv a fotografií. Další možnost je ta, že nám do 15ti dnů uhradíte 15 000 Kč. Po 15ti dnech, kdy dostanete důrazné varování, se cena zvedá na 30 000. Je už na Vás, jak se rozhodnete. Pokud máte zájem nastalou situaci řešit, stačí kontaktovat na tyto maily @yandex.com nebo @gmx.com Mějte se Verča

 

Stejně jako byste měli chodit na safe místa v online světě, tato místa byste měli vyhledávat i v reálném světě. Jak je nám omíláno již od dětství – nikam nechodit s lidmi, které neznáme, a nenastupovat jim do auta.