TOP

KYBEZ

Kaspersky: „Utajovaná data jsme měli, ale hned jsme je smazali“

Příběh vypovězení společnosti Kaspersky Lab z vládních počítačů v USA se dostává do dalšího kola.

V roce 2014 měli přijít do kanceláře Evžena Kasperskyho jeho analytici a oznámit mu, že k nim doputovaly americké dokumenty, které s určitostí patří do kategorie utajovaných materiálů.
Kaspersky údajně nařídil jejich okamžité smazání, protože nechtěl mít nic tak „toxického“ ve své firmě. Podle společnosti Kaspersky existuje poměrně jednoduché vysvětlení, jak se dokumenty do firmy dostaly.
Může za to pravděpodobně pracovník NSA (Národní bezpečnostní agentura USA), který měl na svém zařízení naistalován nelegální Windows. Tento zaměstnanec NSA následně provedl antivirovou kontrolu počítače, během níž došlo nejen k odvrácení prvotní hrozby, ale antivirus také našel podezřelé soubory, které poslal k další analýze. Jedná se o soubory, které vytvořila hackerská skupina Equation Group, která je napojena právě na NSA. 

Došlo tak k zcela paradoxnímu jevu, kdy pracovník NSA, který působí jako placený hacker Equation Group, měl na svém zařízení nelegální Windows a při jeho odstraňovaní poslal omylem k analýze i jeho „nestandartní“ soubory.  Kdyby se slova Kasperského potvrdila, byla by to pro NSA obrovská ostuda. 

Kaspersky dodává, že on a jeho společnost mají svědomí čisté a že je připraven čelit jakémukoliv vyšetřování. 

Zdroje: https://www.fifthdomain.com/ , http://www.dw.com