TOP

KYBEZ

Mohou Apple počítače chytnout virus?

Dlouhodobá otázka – mohou Mac počítače dostat virus?

 

I když Apple vynakládá velké úsilí, aby byla všechna jejich zařízení v bezpečí, neznamená to, že je vaše „jablíčko“ imunní vůči všem počítačovým virům. Co tedy z hlediska antivirové ochrany nabízí? Podíváme se na některé známky toho, že váš Mac může být hacknut, a jak se můžete chránit před dalšími hrozbami kromě virů, jako je například krádež identity.

 

Známky toho, že váš Mac může být napaden

Viry a malwary vám mohou způsobit problémy několika způsoby, ať už jej hackeři fyzicky propašují do vašeho zařízení nebo vás přimějí k instalaci prostřednictvím falešné aplikace, webové stránky či phishingového útoku:

 

  • Keylogging – v rukou hackera funguje keylogging jako stalker tak, že „slídí“ informace během psaní
  • Trojské koně – trojské koně jsou typem malwaru, který lze být ve vašem počítači zamaskován za účelem získání důležitých dat, jako jsou podrobnosti o účtech kreditních karet či osobní údaje
  • Kriptominery – podobně jako trojské koně se tento software skrývá v zařízení, odkud využívá výpočetní výkon zařízení k „těžbě“ kryptoměn (zatímco kryptominace není nezákonná, kryptojacking bez souhlasu vlastníka je)

 

Některé možné známky hackerského softwaru na vašem Macu zahrnují:

 

Problémy s výkonem

Funguje vaše zařízení pomaleji, hůře se načítají webové stránky a aplikace nebo se vám zdá, že vaše baterie nikdy nevydrží? To vše jsou známky toho, že by na pozadí mohl běžet malware, který vyčerpává zdroje vašeho zařízení.

 

Váš počítač se cítí přehřátý, Váš počítač se přehřívá

Stejně jako výše uvedené problémy s výkonem mohou malware nebo těžební aplikace běžící na pozadí „spálit“ extra výpočetní výkon (či data). Kromě snížení výkonu mohou způsobit přehřívání či přímo dokonce přehřátí.

 

Tajemné aplikace nebo data

Pokud naleznete aplikace, které jste nestáhli, spolu se zprávami z emailu, které jste neodeslali, je to varovný signál. Hacker se mohl zmocnit vašeho počítače, aby posílal zprávy nebo šířil malware mezi vašimi kontakty. Podobně, pokud vidíte více než patrný vzrůst využití dat, může to být další ze známek hacku.

 

Vyskakovací okna nebo změny na obrazovce

Malware může také stát za spamovými vyskakovacími okny, změnami na domovské obrazovce či záložkami na podezřelé webové stránce. Popravdě, pokud uvidíte nějaké změny konfigurace, které jste osobně neprovedli, je to velká stopa, že váš počítač není čistý – není v pořádku.

 

Jaký druh antiviru mají počítače Mac?

 

Počítače Mac obsahují několik vestavěných funkcí, které pomáhají chránit před viry:

 

XProtect a Automatic Quarantine: XProtect je proprietární antivirový software společnosti Apple, který je součástí všech počítačů Mac od roku 2009. Funkčně pracuje jako jakýkoli jiný antivirus, skenem souborů a aplikací hledá malware, kde se odkazuje na databázi známých hrozeb, které Apple spravuje a pravidelně aktualizuje. Odtud jsou podezřelé soubory umístěny do karantény omezením jejich přístupu k operačnímu systému Macu a dalším klíčovým funkcím.

 

Malware Removal Tool: aby byli uživatelé Mac ještě více chráněni, nástroj pro odstranění malwaru skenuje Mac, aby zachytil a odhalil jakýkoli malware, který mohl proklouznout kolem XProtect. Podobně jako XProtect se spoléhá na sadu neustále aktualizovaných definic, které pomáhají identifikovat potencionální hrozbu. Podle společnosti Apple MRT odstraňuje malware po obdržení aktualizovaných informací a pokračuje v kontrole infekcí při restartu  přihlášení.

 

Notarizace, Gatekeeper a App Review Process: dalším způsobem, jak Apple udržuje své uživatele v bezpečí na zařízeních MacOS a iOS, jsou jeho notarizační aplikace vytvořené pro review na zařízeních Apple, než mohou být distribuovány a prodávány na Apple App Store. Když tato kontrola neodhalí žádné stopy malwaru, Apple vydá notarizační list. Tento list je rozpoznán v jiné části systému MacOS, gatekeeperu, která list ověří a umožní spuštění aplikace. Navíc pokud se zjistí, že dříve schválená aplikace je škodlivá, Apple může zrušit její ověření a zabránit jejímu spuštění.

 

Podobně, všechny aplikace, které chtějí být prodávány v Apple Store, musí projít Apple App Review. I když se zde nejedná výhradně o kontrolu malwaru, v procesu se berou v úvahu bezpečnostní náležitosti. Podle společnosti Apple „kontrolujeme všechny aplikace a aktualizace aplikací odeslané do obchodu App Storu ve snaze zjistit, zda jsou spolehlivé, fungují podle očekávání, respektují soukromí uživatelů a nezahrnují závadný obsah.“

 

Potřebuji tedy pro svůj Mac zakoupit antivirus?

 

Existuje několik důvodů, proč uživatelé mohou zvažovat další ochranu, kromě antivirové ochrany, kterou Mac poskytuje hned po vybalení:

 

  • Antivirus společnosti Apple nemusí rozpoznat nejnovější hrozby. Součástí silné antivirové ochrany je aktuální a obsáhlá databáze virových definic. Jak je uvedeno ale výše, majitelé Mac, kteří se spoléhají pouze na XProtect, jsou náchylní k útoku.

 

  • Vestavěná bezpečnostní opatření společnosti Apple pro počítače Mac se z velké části zaměřují pouze na viry a malware. Zatímco ochrana před viry a malwarem je nanejvýš důležitá (a vždy bude), realita je taková, že antivirus nestačí. Užívat si život online dnes znamená – vědět, že vaše soukromí i identita jsou chráněné úplně stejně.

 

Celkově jsou počítače Mac jako jakékoli jiné připojené zařízení. Jsou také náchylní hrozbám a zranitelnostem. Když se pořádně podíváme, existuje širší svět hrozeb na internetu, jako jsou phishingové útoky, škodlivé odkazy a stahování, zvědavé oči na veřejné wifi, narušení dat, krádeže identity atd. Z tohoto důvodu mohou hrdí majitelé jablíček přemýšlet o dalším posílení své obrany pomocí ochranného softwaru.

 

Další ochrana vašeho Macu před viry a útoky

 

Chcete – li zůstat v bezpečí, postupujte podle jednoduchého receptu:

 

  • Buďte si vědomi hrozeb, které jsou venku.
  • Pochopte, kde jsou vaše mezery v ochraně.
  • Malými krůčky se přibližujte k tomu, abyste se před těmito hrozbami chránili a jakékoli mezery, které se objeví, zcelili.

 

Číst mezi řádky dá zabrat. Komplexní ochrana se o to však může postarat za vás. Například McAfeeTotal Protection obsahuje zejména exkluzivní skóre ochrany, které kontroluje, jak moc v bezpečí online jste, identifikuje mezery a poté nabízí personalizované pokyny.

 

Zvažte zabezpečení vašeho Macu

Počítače Mac mohou postihnout viry a jsou vystaveny hrozbám stejně jako jakýkoli jiný počítač. Přestože počítače Mac mají v sobě zabudovanou silnou ochranu, nemusí nabízet celou šíři ochrany, jakou byste chtěli, zejména pokud jde o krádež identity a schopnost chránit vás před nejnovějšími hrozbami malwaru. Zvažte hrozby, kterým se chcete vyhnout a poté se podívejte na své možnosti, které vám pomohou vás udržet v bezpečí.