TOP

KYBEZ

NA Česko útočí trojský kůň Chromex! V dubnu se stal téměř jedničkou mezi viry Danger.

V České republice se objevila nová kybernetická hrozba, která se vyskytuje téměř tak často jako dlouhodobě nejčastější druh malware z rodiny Danger. 

Jde o trojského koně Chromex, který během dubna představoval téměř každou pátou detekci škodlivého kódu. Konkrétně šlo o 19,22 procenta případů, zatímco nejčastější virová hrozba Danger představovala 21,33 procenta detekcí. 

Téměř každá pátá detekce připadla na Chromex. POZOR trojský kůň se šíří prostřednictvím neoficiálních streamovacích služeb..

Některé antivirové programy detekují tohoto trojského koně jako JS/Chromex.Submelius. Uživatel na něj může narazit například při sledování filmů nebo seriálů prostřednictvím některé neplacené a neoficiální streamovací stránky. Ty totiž pro spuštění videa vyžadují několikeré kliknutí na náhled videa, které otevírá nová okna prohlížeče a zobrazuje v nich reklamy. Tyto weby v některých případech fungují na doménách .cz a .sk a obsahují nabídky instalace škodlivých pluginů.

„JS/Chromex.Submelius je algoritmická detekce chytající agresivní nabídky instalace Chrome doplňků. Za instalací se může skrývat i malware downloader,Chromex může přesměrovat prohlížeč na konkrétní adresu URL se škodlivým softwarem. Ten je obvykle vložen do HTML a může zobrazovat falešná chybová hlášení typu „Chcete-li pokračovat v práci s prohlížečem, měli byste si nainstalovat rozšíření“.

Top 10 hrozeb v České republice za duben 2017:

1. JS/Danger.ScriptAttachment (21,33 %)

2. JS/Chromex.Submeliux (19,22 %)

3. Win32/Adware.ELEX (3,78 %)

4. JS/TrojanDownloader.Nemucod (3,73 %)

5. Java/GRat (2,89 %)

6. VBA/TrojanDownloader.Agent.CZT (2,38 %)

7. Java/Kryptik.AP (2,28 %)

8. PowerSheil/TrojanDownloader.Agent.MY (1,88 %)

9. Java/Adwind (1,47 %)

10. Win32/Packed.VMProtect.ABO (1,37 %)

Vzhledem k tomu, že se rapidně v ČR zvyšuje počet hrozeb, upozorňujeme čtenáře platformy KYBEZ, aby byli velmi obezřetní v této předprázdninové době, kdy je a bude zvýšen počet různých příloh, vzhledem k nadcházející době dovolených.

 

Autor:Petr Smolník

Šéfredaktor platformy KYBEZ