Nejlepší authenticator aplikace pro Android, iOS, Windows a macOS
Průvodce světem ověřovacích aplikací pro ty, kteří hledají alternativu k aplikaci Google Authenticator.
Pokud používáte dvoufaktorové ověřování s jednorázovými kódy vygenerovanými v aplikaci, Google Authenticator není vaší jedinou možností. Od doby, kdy bylo původní řešení Googlu vytvořeno zhruba před 10 lety, se na scénu objevila řada alternativ, které jej předčí v pohodlí i funkčnosti.
Ještě před třemi lety jste mohli spočítat dostupné ověřovací aplikace na jedné ruce, ale s několika desítkami jejich kombinacemi je snadné se v možnostech ztratit. Abychom vám pomohli vybrat autentizátor, který funguje s vašimi operačními systémy, seskupili jsme 10 nejhodnějších podle OS:
- Autentikátory pro Android: andOTP, Twilio Authy, Google Authenticator, Microsoft Authenticator, Cisco Duo Mobile, FreeOTP
- Autentikátory pro iOS 15: OTP auth, Step Two, Twilio Authy, Google Authenticator, Microsoft Authenticator, SCisco Duo Mobile, FreeOTP, iOS built-in authenticator
- Autentikátory pro Windows: WinAuth, Twilo Authy
- Autentikátory pro macOS: Step Two, OTP auth (pouze placená verze), Twilio Authy
Google Authenticator
Dostupné pro systémy: Android, iOS
Každý, kdo čte tento příspěvek, již pravděpodobně zná velmi populární Google Authenticator. Nemůžeme však psát o ověřovacích aplikacích, abychom se o této nezmínili – a můžeme použít tuto od Googlu jako základ pro hodnocení ostatních programů.
Celkově je Google Auhenticator pohodlným řešením pro ty, kteří se nechtějí zapojovat do synchronizace tokenů prostřednictvím cloudu. Místo toho může aplikace exportovat všechny tokeny, které jsou v ní vytvořeny, a vytvořit tak jediný QR kód pro jejich hromadný import do nového zařízení. Ve verzi pro iOS bylo nedávno možné vyhledávat tokeny a chránit přístup k aplikaci pomocí Touch ID nebo Face ID, na rozdíl od verze pro Android. Google Authenticator stále nedokáže skrýt vygenerované kódy, což může být problematické, pokud jej používáte na veřejnosti. (Mimochodem, všechny autentizátory pro Android omezují pořizování snímků obrazovky, takže všechny snímky obrazovky v tomto příspěvku pocházejí z verzí aplikací pro iOS.)
Pro:
- Není třeba vytvářet účet,
- Face ID/Touch ID pro přístup aplikací (pouze u iOS),
- jednoduché rozhraní s minimálním nastavením,
- schopnost exportovat a importovat všechny tokeny najednou,
- možnost vyhledávání podle názvu tokenu (pouze verze pro iOS).
Proti:
- Žádná ochrana přihlášení (pouze u Android),
- neschopnost skrýt kódy,
- žádné zálohování/synchronizace v cloudu,
- větší potencionální riziko kvůli snadnému exportu tokenů, pokud se odemčená aplikace dostane do nesprávných rukou.
Google Authenticator postrádá některé užitečné funkce, ale pokud se nechcete zapojit do ukládání tokenů, je to slušná volba.
Microsoft Authenticator
Dostupné pro systémy: Android, iOS
Mnoho lidí, kteří hledají alternativu k aplikaci Google Authenticator, se obrací na aplikaci Microsoft Authenticator výhradně na základě pověsti vývojáře. Jsou částečně oprávněni: Aplikace Microsoft obsahuje několik užitečných doplňků k základní sadě funkcí. Může například skrývat kódy na obrazovce a ukládat tokeny do cloudu a verze pro iOS i Android chrání přihlášení do aplikací. Microsoft Authenticator se také hodí, pokud pravidelně pracujete s účty Microsoft, v takovém případě nemusíte zadávat kód, stačí klepnout na tlačítko v aplikaci pro potvrzení přihlášení.
Tato aplikace má však také nevýhody. Za prvé, aplikace pro Android a iOS používají zcela nekompatibilní cloudové zálohovací systémy a tokeny nelze přenášet jiným způsobem. Pro uživatele zařízení s různými operačními systémy by tento bod mohl být stěžejní. Za druhé, Microsoft Authenticator potřebuje asi 10krát větší úložný prostor než Google Authenticator, 150 MB – 200 MB ve srovnání s 15 MB – 20 MB.
Pro:
- Pinem, otiskem prstu, Face ID chráněný přístup,
- cloudové zálohování / synchronizace,
- skryté kódy,
- není vyžadován žádný účet (pokud ponecháte zálohování v cloudu vypnuté),
- výrazně zjednodušené přihlášení k účtu Microsoft,
- podpora i pro Apple Watch (iOS verze).
Proti:
- Přihlášení k účtu Microsoft nutné pro zálohování / synchronizaci (pouze verze pro Android),
- nekompatibilita mezi zálohovacími / synchronizačními systémy iOS a Android,
- neschopnost exportovat nebo importovat tokeny,
- velikost (vyžaduje 150 MB – 200 MB).
Microsoft Authenticator výrazně zjednodušuje přihlašování k účtům Microsoft, ale je těžké omluvit jeho obrovskou velikost, a také to, že cloudové zálohy iOS a Android jsou nekompatibilní.
Pokud jste stále na vážkách, je tu Twilio Authy dostupné pro Android, iOS, Windows, macOS i Linux, dále také Cisco Duo Mobil, které nevyžaduje žádný účet, nemá však žádnou ochranu přístupu. FreeOTP vám zabere minimum místa, 15 MB – 20 MB, andOTP dostupný pouze pro Android, OTP auth dostupný pouze pro iOS a macOS, Step Two, WinAuth či iOS a macOS vestavěný authenticator vám pak doplní úplný žebříček těch nejlepších ověřovacích nástrojů.
Už jste vybrali?