TOP

KYBEZ

Německý volební software v ohrožení

Dva týdny před německými parlamentními volbami zveřejnila hackerská skupina The Chaos Computer Club (CCC) zprávu, která varuje před výraznými nedostatky ve sčítacím volebním sytému. 

Podle CCC vykazuje celý software řadu chyb a dá se poměrně snadno nabourat. Největší slabiny se skrývají v procesu přenášení dat z jednotlivých sčítacích míst do hlavní centrály. CCC upozorňuje na skutečnost, že volební sčítací systém je zastaralý a téměř v nezměněné podobě se používá už pro několikáté parlamentní volby. Systém používá i překonané metody pro šifrování dat.  

Volební sčítací systém tak může být dle CCC snadno nabourán. Do volební centrály by se tak dostala jiná data, než jak občané skutečně volili. Na jednu stranu zde stále existuje jisté potvrzení výsledků v podobě přepočítaní odevzdaných platných papírových hlasů. Nicméně zveřejnění špatných volebních výsledků a jejich pozdější korekce mohou vyvolat obavy ohledně samotného průběhu voleb. 

Koalice CDU/CSU současné kancléřky Angely Merklové si dle průzkumů drží stále podporu více než třetiny voličstva a taktéž téměř 10 % náskok nad druhou nejsilnější stranou SPD, kterou vede bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Ale do spolkového sněmu mají nakročeno i další čtyři strany (pravicové: AfD, FPD; levicové: Zelení, Levice), mezi nimiž panují pouze malé rozdíly v předvolebních průzkumech, avšak pravděpodobně alespoň jedna z těchto stran bude tvořit vlání koalici. Nabourání volebního systému a přičtení hlasů jakékoliv ze stran pak může mít ohromný dopad na důvěryhodnost vlády. 

V reakci na tuto zprávu přijal Německý spolkový volební dohlížitel, jakožto dozorový orgán voleb, kroky, které by měly zabránit útoku na volební sčítací systém. Fenomén útoků na volební systémy se dostává stále více do popředí. Před dvěma měsíci se podařilo na chvíli skupině hackerů nabourat některá sčítací zařízení USA. Útoky na volební sčítací systém se očekával i při francouzských prezidentských volbách a stále se spekuluje, zda nebyl nabourán sčítací volební systém při amerických prezidentských volbách. Důkazy pro tyto spekulace ovšem chybí. 

 

Zdroj: http://thehackernews.com/