TOP

KYBEZ

Opomíjená rizika: 5# Cestování

Pojedete na dovolenou a chcete si s sebou vzít pracovní notebook, abyste po večerech mohli alespoň vyřešit některé emaily? Myslíte si, že díky tomu ušetříte svůj čas po návratu z dovolené do práce? A zabývali jste i ochranou samotných zařízení?  

Fyzická bezpečnost  

Zatímco v práci či na home office vždy tušíte, kde se vaše zařízení nachází, na dovolené to tak být nemusí. Pravděpodobně s sebou nevláčíte notebook po památkách či kulturních a sportovních akcích. Taktéž si neberete telefon do moře, bazénu nebo vířivky. Pokud se zařízení nachází mimo váš dosah, může se k nim dostat kdokoliv a manipulovat s ním podle svého uvážení. Útočník vám může ukrást důležitá data nebo naistalovat škodlivý software (např. spyware) a vy o tom nebudete mít ani potuchy. 

Ach ty internety  

“Jaké je prosím heslo na wifi?”, to je jedna z nejčastějších prvních otázek při ubytování na dovolené či služební cestě. Připojení na hotelovou wifi, která často může spadat do kategorie bezplatných, otevřených free wifi, přináší spoustu rizik. Útoční snadno zjistí veškerou vaši online aktivu, včetně navštívených stránek, přihlašovacích údajů či informací v chatovacích aplikacích. Dostat se do internetového bankovnictví či crypto peněženky je pak pro útočníka hračka. Proto doporučujeme na cestách využívat především datové připojení.  

Zajímavé destinace  

Stejně jako na světě existuje dobro a zlo, tak máme na planetě Zemi demokratické státy a různé diktatury. Pokud cestujete do zemí jako Saudská Arábie či komunistická Čína, pak se připravte, že si možná do telefonu budete muset nainstalovat software, jehož činnost bude z hlediska bezpečnosti vašich dat značně problematická. Vše ve jménu společného bezpečí a veřejného blaha. Komu se líbily kádrové prověrky, uliční výbory a činnost StB nemusí mít strach, v komunistické Číně tohle a mnohem více zvládne aplikace Sociální kredit. Pokud už do takových zemí vyrazíte, doporučujeme si vzít s sebou zařízení, která budete moci po návratu zpět s klidným svědomím zničit. Hlavně dejte pozor, jaká data s nimi pořizujete, a jaká na ně ukládáte.  

 

Chtě nechtě cestovat čas od času musí každý z nás. Pravidla pro používání firemních zařízení musí brát v potaz i tyto hrozby. Pokud chcete s tvorbou pravidel a směrnic nebo jinou bezpečnostní záležitostí poradit, neváhejte se na nás obrátit.