TOP

KYBEZ

Ransomware útok na CCTV kamery ve Washingtonu před inaugurací prezidenta

Ransomware útok na CCTV kamery ve Washingtonu před inaugurací prezidenta

Před prezidentskou inaugurací došlo k útoku na CCTV kamery ve Washingtonu D.C. Otázkou zůstává důvod útoku a jeho celkový dopad.

Washingtonská policie zaznamenala nejdříve problémy se čtyřmi kamerami 12. ledna, tedy osm dní před samou inaugurací, a oznámila je Kanceláři technologického ředitele (Office of Chief Technology Officer, OCTO). Úřady sdělily listu The Washington Post, že 123 ze 187 CCTV kamer v městské síti odpojil ransomware. Kamery byly nedostupné až do 15. ledna.

Archana Vemulapalli, technologická ředitelka pro Washington D.C., řekla, že město výkupné nezaplatilo, ale že pracovníci OCTO obešli všechna místa, z nichž na každém jsou umístěny až čtyři kamery, a vyřešilo potíže jejich vypnutím, obnovením veškerého softwaru a restartem systémů. Vemulapalli listu rovněž sdělila, že útok byl omezen pouze na systém CCTV kamer. Pracovník tajných služeb Brian Ebert zase uvedl, že bezpečnost obyvatel nebyla nijak ohrožena.

Klíčová otázka ransomware útoku zůstává ale nezodpovězena. Napadené kamery měly údajně pokrývat veřejná prostranství, není ale jasné, zda šlo o kamery určené pro sledování dopravy nebo o kamery vykonávající jiné funkce. Účel kamer při tom může hrát klíčovou roli, neboť není ani známo, co se stalo s daty, která obsahovaly. Zda byla stažena nebo při resetu systémů ztracena. Úřady rovněž odmítly zveřejnit způsob, jakým útočníci ransomware do kamer vložili či zda ovlivnilo pouze činnost kamer nebo i systémů, které je řídí. Stejně tak motiv útoku není znám nebo ho úřady nechtějí sdělit.

Volně podle článku Michaela Hellera v techtarget.com z 31. ledna 2017.

Dag Jeger.