TOP

KYBEZ

Severokorejci ukradli válečné plány USA a Jižní Koreji

Hackeři Severní Koreji se dostali do hlavního datového centra svého jižního souseda a získali operační plány pro případ války. Alespoň to tvrdí Rhee Cheol – hee, který působí ve vedení jihokorejské Demokratické strany a je členem parlamentní komise pro obranu. Podle něj se v září loňského roku nabourali severní Korejci do hlavního datového centra jihu a ukradli operační plány jihokorejské a americké armády pro případ války. 

Sever se měl zmocnit několika strategických plánů. Jednalo se například o plán OPLAN 5015, který byl napsán před dvěma lety a počítá totální válkou se Severní Koreou včetně likvidace vedení komunistického režimu. Mezi zcizené dokumenty patří i OPLAN 3100, který se zabýval vojenskými infiltracemi severu, jeho provokacemi a možnosti náhlého pádu Kimova režimu. 
Rhee sdělil médiím tyto informace pocházející z ministerstva obrany na základě jejich dotazů, protože podléhaly zákonu o svobodnému přístupu k informacím. Nicméně další podrobnosti říci odmítl s tím, že se jedná o vojenské tajemství. Hackeři se údajně zmocnili téměř 235 gigabytů vojenských dokumentů. 

Korejská válka nebyla nikdy formálně ukončena mírovou smlouvou. Konflikt tak stále probíhá, jen se místo tanků a děl používají počítače. V kybernetické válce má nyní komunistická Severní Korea lehce navrch. V květnu tohoto roku došlo k nabourání jihokorejského intranetu a ztrátě 53 gigabytů vojenských dat. V loňském roce se Kimovým hackerům povedlo napadnou malwarem přes 3000 počítačů ze sítě ministerstva obrany včetně počítače samotného ministra. 

Severní Korea tak nadále spoléhá na své aktivity v oblasti kybernetického prostoru a vyhrožování jadernou válkou. Ovšem v reálu se jedná pouze o prodlužování snahy diktátorského režimu o udržení moci. Nedávný průlet amerických bombardérů nad Severní Koreou ukázal, že ve vojenské oblasti se tento stát s Jižní Koreou či USA nemůže měřit.  

 

Zdroje: https://www.stripes.com/ , https://www.nytimes.com/http://edition.cnn.com/