TOP

KYBEZ

V srpnu se opět zvýšil počet nevyžádaných e-mailů s nebezpečnou přílohou JS/Danger

Dlouhodobě nejčetnější internetová hrozba v Česku během druhého prázdninového měsíce ještě více posilovala. 

Český internet v srpnu zaplavila nová vlna nebezpečných e-mailových příloh, které antivirové programy detekují jako JS/Danger.ScriptAttachment. Z výsledků pravidelných měsíčních statistik vyplývá, že tento typ škodlivého kódu v srpnu představoval téměř každou čtvrtou detekovanou hrozbu. Dlouhodobě jde o nejčastější kybernetické nebezpečí, kterému čelí čeští uživatelé internetu. Oproti červenci podíl JS/Danger.ScriptAttachment na celkových hrozbách vzrostl o 6,5 procentního bodu na 24,01 procenta.

„JS/Danger.ScriptAttachment detekujeme již více než rok jako nejčetnější hrozbu, jejíž podíl se v jednotlivých měsících mění, ale neustále se drží na první příčce mezi nebezpečnými kódy. Zákeřnost tohoto kódu spočívá především v tom, že dokáže do napadeného zařízení stahovat malware, aniž by si toho uživatel všiml,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. „Nejnebezpečnější v tomto ohledu může být ransomware, který zašifruje obsah napadeného zařízení a požaduje po oběti výkupné za opětovné zpřístupnění dat,“ dodává.

 

Mezi tzv. downloadery, tedy „stahovače“ dalších škodlivých kódů, patří i druhý nejčastěji zachycený malware JS/TrojanDownloader.Nemucod. Šíří se podobně jako JS/Danger.ScriptAttachmen přílohami nevyžádaných e-mailů. Během srpna JS/TrojanDownloader.Nemucod představoval 8,23 procenta všech detekcí škodlivých kódů a do žebříčku deseti nejčastějších hrozeb se vrátil po měsíční absenci.

Třetím nejčastěji zachyceným škodlivým kódem v Česku zůstává JS/Adware.AztecMedia. V srpnu však jeho podíl oproti červenci mírně klesl o 0,73 procentního bodu na hodnotu 3,63 procenta. Jde o adware, který v internetovém prohlížeči otevírá nevyžádaná okna s reklamou a v některých případech dokáže dokonce i změnit domovskou stránku internetového prohlížeče.

Nebezpečí od trojského koně JS/Chromex.Submeliux, který  se v červenci dotahoval na nejčetnější malware JS/Danger.ScriptAttachment a aspiroval na největší internetovou hrozbu v Česku, během srpna takřka pominulo. Tentokrát se JS/Chromex.Submeliux nedostal ani do první desítky nejčastěji zachycených škodlivých kódů.

Deset nejčastějších internetových hrozeb v České republice za srpen 2017:

1. JS/Danger.ScriptAttachment (24,01 %)
2. JS/TrojanDownloader.Nemucod (8,23 %)
3. JS/Adware.AztecMedia (3,63 %)
4. JS/ProxyChanger (3,06 %)
5. Win32/RiskWare.PEMalform (2,80 %)
6. VBS/TrojanDownloader.Agent.PDT (2,29 %)
7. SMB/Exploit.DoublePulsar (2,20 %)
8. VBS/TrojanDownloader.Agent.PDO (1,96 %)
9. PDF/TrojanDropper.Agent.AR (1,88 %)
10. Win32/GenKryptik (1,64 %)

Pravidelně aktualizujte všechny software ve firmě i na domácích zařízeních, zálohujte a mějte s námi aktuální přehled o všech druzích kybernetických hrozeb.