TOP

KYBEZ

Znáte RoughTed? Je to zákeřná Malvertisingová kampaň, která ohrozila 28 procent organizací po celém světě!

Opět přinášíme informace o nebezpečných kybernetických hrozbách. Check Point zveřejnil červnový Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého bylo v červnu 28 procent organizací po celém světě ovlivněno malvertisingovou kampaní RoughTed.
 

Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika zaznamenala významný posun mezi bezpečnější země a oproti květnu si polepšila z 62. příčky na 104. místo. Slovensko se umístilo na 76. příčce. Na prvním místě se v Indexu hrozeb nově umístila Uganda. Největší skok mezi nebezpečné země zaznamenaly Bermudy, které se posunuly o 94 míst na 25. příčku. Naopak Albánie se posunula z 18. příčky na bezpečnější 101. pozici.
 

Rozsáhlá malvertisingová kampaň RoughTed je využívána k šíření odkazů na nebezpečné webové stránky a k šíření škodlivého obsahu, jako jsou scam, adware, exploit kity a ransomware. RoughTed byl velmi nebezpečný už koncem května a během června dosáhl zatím svého maxima. Kampaň měla v červnu dopad na organizace ze 150 zemí. Nejvíce postižené organizace byly z oblasti komunikací, vzdělávání, maloobchodu a velkoobchodu. Útočníci přitom nepotřebovali spravovat žádnou složitou distribuční infrastrukturu, k napadení obrovského množství obětí jim stačilo jen infikovat jednoho poskytovatele online reklamy.
 

Na druhém místě skončil Fireball. Ten v květnu ovlivnil 20 procent organizací, ale v červnu došlo k prudkému poklesu a Fireball měl dopad pouze na 5 procent společností. Červ Slammer byl třetím nejrozšířenějším malwarem s dopadem na 4 procenta organizací.

Nejčastěji používané škodlivé kódy ukazují rozsah útoků a cílů a ovlivňují všechny fáze infekčního řetězce. Fireball na rozdíl od RoughTed přebírá kontrolu nad cílovými prohlížeči a dělá z nich zombie, které pak lze použít pro další akce, jako jsou stažení dalšího malwaru nebo krádeže cenných přihlašovacích údajů. Slammer je odolný paměťový červ, kterého lze použít k DoS útokům.

Do Top 10 škodlivých kódů se dostaly i další typy hrozeb, včetně ransomwarů Cryptowall (4. místo) a Jaff (6. místo), rootkitu
HackerDefender používaného k ukrytí souborů a bankovního trojanu Zeus (9. místo).

Top 3 – malware:
 

1. ↑ RoughTed – Rozsáhlá malvertisingová kampaň RoughTed je využívána k šíření odkazů na nebezpečné webové stránky a k šíření škodlivého obsahu, jako jsou scam, adware, exploit kity a ransomware. Může být použita k útoku na jakýkoli typ platformy a operačního systému, vyhne se blokátorům reklamy a sleduje chování uživatelů, aby byl finální útok co nejrelevantnější.

2. ↓ Fireball – Fireball převezme kontrolu nad prohlížečem a může ho změnit na plně funkční downloader malwaru. Je schopen spustit jakýkoli kód na počítačích obětí, takže může provádět nejrůznější škodlivé akce, od krádeží přihlašovacích údajů až po stažení dalšího malwaru.

3. ↑ Slammer – Paměťový rezidentní červ cíleně útočí na Microsoft SQL 2000. Rychlé šíření umožňuje využít DoS útoky na vytipované cíle.
 

Hummingbad byl nejrozšířenějším mobilním malwarem. Těsně v závěsu následovaly škodlivé kódy Hiddad a Lotoor:

Top 3 – mobilní malware:

1. Hummingbad – Malware se zaměřuje na zařízení se systémem Android a vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat.

2. Hiddad – Android malware, který přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.

3. Lotoor – Hackerský nástroj, který zneužívá zranitelnosti v operačním systému Android, aby získal root oprávnění na napadeném zařízení.

 

„Během května a června se organizace zaměřovaly hlavně na ochranu před ransomwarem v důsledku masivních útoků WannaCry a Petya,“ říká Peter Kovalčík, SE Manager ve společnosti Check Point. „Nicméně různorodost červnových útoků znovu ukázala, že bezpečnostní infrastruktura organizací musí být robustní s nutností chránit před všemi taktikami a metodami používanými kyberzločinci. Organizace bez ohledu na odvětví musí využívat vícevrstvé bezpečnostní technologie. Například naše řešení SandBlast Zero-Day Protection a Mobile Threat Prevention chrání před těmi nejsofistikovanějšími útoky i před malwarem nultého dne.“

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Stejně jako ve světě i v ČR na první místo vystřelil RoughTed, druhé místo patřilo škodlivému kódu Fireball a Top 3 uzavíral červ Slammer.

 

Top 10 malwarových rodin v České republice – červen 2017

Malwarová rodina

Popis

RoughTed

Rozsáhlá malvertisingová kampaň RoughTed je využívána k šíření odkazů na nebezpečné webové stránky a k šíření škodlivého obsahu, jako jsou scam, adware, exploit kity a ransomware. Může být použita k útoku na jakýkoli typ platformy a operačního systému, vyhne se blokátorům reklamy a sleduje chování uživatelů, aby byl finální útok co nejrelevantnější.

Fireball

Fireball převezme kontrolu nad prohlížečem a může ho změnit na plně funkční downloader malwaru. Je schopen spustit jakýkoli kód na počítačích obětí, takže může provádět nejrůznější škodlivé akce, od krádeží přihlašovacích údajů až po stažení dalšího malwaru. Často je šířen jako bundle, takže je nainstalován na počítač oběti, mnohdy bez souhlasu uživatele, spolu s programem, který uživatel opravdu chtěl.

Slammer

Paměťový rezidentní červ cíleně útočí na Microsoft SQL 2000. Rychlé šíření umožňuje využít DoS útoky na vytipované cíle.

Cryptowall

Cryptowall je hlavní ransomwarový trojan, který šifruje soubory na infikovaném počítači a pak žádá po uživatelích zaplacení výkupného za dešifrování. Šíří se prostřednictvím škodlivých reklamních a phishingových kampaní. Cryptowall se poprvé objevil v roce 2014.

HackerDefender

HackerDefender je rootkit pro Windows 2000 a Windows XP a může fungovat i na pozdějších verzích Windows NT. Rootkit upravuje různé funkce ve Windows a API, aby se vyhnul detekci bezpečnostním softwarem. HackerDefender je široce rozšířený, protože je volně k dispozici na internetu a lze snadno nainstalovat.

Jaff

Ransomware, který začal být distribuován botnetem Necrus v květnu 2017.

Conficker

Conficker je počítačový červ, který se zaměřuje na operační systém Windows. Využívá zranitelnosti v operačním systému a zkouší odhadnout administrátorské heslo pro další šíření a vytvoření botnetu. Infekce umožňuje útočníkovi získat přístup k osobním údajům uživatelů, jako jsou bankovní údaje, čísla kreditních karet nebo hesla. Červ původně cílil na uživatele komunikačních stránek, jako jsou Facebook, Skype a e-mailové stránky.

Nivdort

Nivdort je trojan, který cílí na platformu Windows.
Shromažďuje hesla a informace o systému nebo nastavení, jako je verze systému Windows, IP adresa, konfigurace softwaru a přibližná poloha.

Některé verze tohoto malwaru shromažďují informace o stisknutých klávesách a upravují nastavení DNS.

Nivdort ukládá své soubory do složky systémových souborů systému Windows.

Malware se šíří prostřednictvím příloh v nevyžádané poště nebo prostřednictvím škodlivých webových stránek.

VBKrypt

VBKrypt je trojan, který cílí na platformu Windows. Příkazy ke stahování, aktualizaci, spuštěná nebo odinstalaci škodlivých souborů na infikovaném systému dostává od řídícího serveru. Malware také přidává registrové položky, aby se mohl spustit, jakmile se oběť přihlásí.

Graftor

Graftor je adware a zneužívá webový prohlížeč. Svými vlastnostmi se podobá trojskému koni. Může být použit jako nástroj pro stažení dalších škodlivých kódů. Je také znám pro skrývání spustitelných příkazů a DLL v PNG souborech, aby se vyhnul detekci. Některými dodavateli je vnímán jen jako nežádoucí program, ale Graftor má rootkitové schopnosti a C&C funkce, které z něj dělají mnohem nebezpečnější malware, než je jen obyčejný adware.

 

Online mapa kybernetických hrozeb ThreatCloud Map sleduje v reálném čase, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky, a pro to využívá informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje více než 250 milionů adres a detekuje případné nakažení boty, obsahuje přes 11 milionů malwarových signatur a více než 5,5 milionu infikovaných webových stránek a identifikuje miliony malwarových typů každý den