TOP

KYBEZ

5 kroků k bezpečnějšímu vstupu do nového roku

S novým rokem přicházejí i nové povinnosti. Pojďme se podívat na 5 kroků, díky nímž vstoupíte do roku 2020 bezpečněji než kdy dříve.

 

1.    Změťe hesla na všech účtech (banky, streamovací služby, email..)

Nemluvě o rozdílných heslech na rozdílných účtech by každý uživatel měl všechny své přihlašovací/zabezpečovací údaje nejméně jednou do roka obměnit. Předejdete tak případnému opětovnému narušení vašich dat. Nepoužívejte také podobná hesla, vymýšlejte lehce zapamatovatelná, ale těžko zjistitelná. Zkuste například části písniček nebo básniček. Případně zaveďte dvoufaktorové přihlašování – autentizaci.

 

2.   Aktualizujte bezpečnostní software na všech zařízeních (telefon, notebook, chytré hodinky..)

Aktualizací softwaru nejen nainstalujete novější verzi s vylepšenou funkcionalitou a vlastnostmi, zaručí vyšší bezpečnost a opraví předchozí chyby. Ovšem stahujte pouze výrobce ověřené verze. V opačném případě se vystavujete většímu riziku infikování zařízení škodlivým kódem.

 

3.   Nastavte v domácnosti dva druhy wi-fi (pro rodinu i pro hosty)

Abychom nemuseli každé návštěvě prozrazovat své heslo na wifi, existuje možnost routeru s režimem tzv. guest mode. Umožňuje tak dočasné připojení hosta bez potřeby hesla. Můžete si zde například zvolit i v jakém časovém rozmezí se host může připojit. Snížíte tak riziko, že se do vašich zařízení dostane skrze wi-fi někdo se zaječími úmysly.

 

4.   Prověřte zabezpečení všech zařízení připojených k internetu (televize, topení, světla..)

Určitě není na škodu občas zkontrolovat aktivitu vaší chytré domácnosti. V dnešní době stačí zmáčknout tlačítko na chytrých hodinkách a otevřít si tak vrata do garáže, zvýšit teplotu v domácnosti, ztlumit světla, zapnout automatický vysavač či spustit hudbu. Příkladů, jak narušit bezpečnost těchto zařízení a doslova se vám vloupat do domácnosti najdete na internetu nepřeberné množství. Proto byste měli čas od času také změnit heslo do aplikace z níž tato zařízení ovládáte a prověřit aktivitu – log v tomto nástroji. Třeba zjistíte, že váš chytrý dům ve skutečnosti řídí někdo další.

 

5.   Sledujte KYBEZ

Nejen novinky ze světa kybernetické bezpečnosti, ale i rady a tipy jak uchránit Vaši domácnost či firmu před zneužitím dat a osobních údajů. Aby vám žádné novinky neunikly, doporučujeme sledovat web KYBEZ a také profily naší platformy na Facebooku, Twitteru a LinkedInu.

 

 

Mohlo by Vás zajímat: