TOP

KYBEZ

Česká firma prosazuje zákaz autonomních robotických válečníků

Společnost GoodAI, jako jediná firma z České republiky, podepsala otevřený dopis adresovaný OSN bojující za zákaz autonomních robotických válečníků. 

Tento otevřený dopis, pod nímž najdeme podpisy celkem 116 firem, vzbudil velký mediální ohlas. Robotičtí váleční již dnes působí na mnoha bojištích planety. Jedná se o stroje, které sami provádějí svěřené úkoly bez nutnosti přítomnosti lidské posádky. V této souvislosti se často zmiňují bezpilotní letouny nebo vozidla pro odstraňování min. Všechny tyto stroje ovšem na dálku řídí člověk. 

Podle Marka Rosy ze společnosti GoodAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence, s sebou nesou tyto autonomní zbraně obrovská rizika. Zaprvé, samostatně jednající stroj může způsobit více škody než užitku. V této souvislosti zmiňuje jihokorejský kulomet Samsung SGR-A1, u kterého výrobce deklaruje, že i když je věž kulometu schopna samostatně vyhledat cíle, pro spuštění palby potřebuje příkaz člověka. Právě lidský faktor, zde hraje zásadní roli. Protože pouze člověk dokáže dostatečně rozlišit povahu cíle. Samostatně jednající robotičtí válečníci by tak mohli ničit nevojenské cíle, jen kvůli svému vlastnímu naprogramování. Popřípadě způsobit daleko větší katastrofu. 

Zadruhé, může dojít k prolomení zabezpečení autonomních bojujících válečníků. Stroje, které byly odeslány s určitým úkolem na nepřátelské území, se k nám mohou vrátit už jako majetek nepřítele, který útočí na nás, protože nepřítel dokázal prolomit naše zabezpečení. Představme si, že například bezpilotní letoun vyslaný NATO za cílem snímkování jaderného zařízení v severní Koreji, se ztratí a za pár týdnů jej severokorejští komunisté pošlou nad Soul i s vlastní pumou. I takto se dají autonomní válečné stroje zneužít. 

Zatřetí, existuje hrozba zneužití těchto zbraní ze strany teroristů. Ačkoliv v severní Koreji či Iránu panují politické režimy, které příliš nerespektují mezinárodní právo, mnohem větší riziko představuje držení autonomních robotických válečníků v rukou teroristických organizací. I diktátorské režimy se dají za určitých podmínek přesvědčit, aby od svých záměrů upustili. U teroristických organizací neplatí žádná pravidla. 

Česká společnost GoodAI není zcela proti využití robotické technologie na bojišti, ovšem upozorňuje na rizika s tím spojená. Varuje před tím, aby svět nedopadl jako v dílech R. U. R., Já, robot či Terminátor. 

 

Zdroj: https://www.lupa.cz/