TOP

KYBEZ

Stal se z LinkedInu nástroj k rekrutování špionů?

S touto tezí přišla v neděli německá tajná služba. Podle ní se čínská vláda snaží skrze LinkedIn získat ke spolupráci německé občany.

Činností čínských tajných služeb v Německu se podrobně zabýval Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV). Jeho ředitel Hans-Georg Maassen tvrdí,
že Číňané vytvořili na LinkedInu mnoho falešných profilů, jež představovali jako konzultanty, bezpečnostní experty, studenty či headhuntery.
Například jeden z účtů nesl jméno Leaticia Chen a prohlašoval, že pracuje jako manažerka čínského centra mezinárodní politiky a ekonomie.
Ukázalo se ale, že profilová fotografie účtu byla převzata z online módního katalogu.

Podobné falešné profily se snaží navázat spojení s lidmi z politických kruhů. Žádají je o pomoc při práci na odborných výzkumech,
nabízejí jim placenou cestu do Číny a různými dalšími aktivitami si chtějí získat jejich důvěru. Profily podle BfV oslovily více než 10 000 německých občanů,
včetně významných právníků a vládních zaměstnanců.

Tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Lu Kang ovšem celou věc popírá. Podle Kanga se jedná pouze o „nepodložené klepy“.  
Na kauzu reagoval i LinkedIn, který má jinak s čínskou vládou velmi dobré vztahy. Společnost se rozhodla deaktivovat všechny účty,
které němečtí zástupci označili za falešné. „Bezpečnost naší platformy je vždy nejvyšší prioritou.“ dodává mluvčí LinkedInu Billy Huang.

Na vzrůstající aktivity čínských tajných služeb ve střední Evropě letos upozornila i zpráva české BIS (Bezpečnostní a informační služba).
Podle českých zdrojů se zvýšily aktivity Číňanů i v oblasti průmyslové špionáže.

Právě v rámci hospodářské kriminality může dojít k nevyčíslitelným škodám, protože firmy často svoji kybernetickou bezpečnost podceňují.
Nicméně pokud dojde k rekrutaci zaměstnance tajnou službou cizího státu či konkurencí skrze sociální sítě, pak se i sebelepší softwarové vybavení nemusí vyplatit.
LinkedIn se tak stejně jako Facebook či Twitter stal novým kolbištěm pro velmocenské soupeření. 

Zdroje: 

www.faz.net
www.nytimes.com
www.dw.com