TOP

KYBEZ

Jak být safe při #DarovaniPenez – ala za dobrotu na žebrotu

Online zloději ví, jak na to. Stačí hrát na city a zaútočit na nejslabší místa. Důvěřivost lidí.

 

Na internetu nalezneme spousty míst, kde je potřeba pomoct a chytnou nás za srdce. Sbírka na opravu domů po řádění hurikánu, příspěvek na potřebnou operaci či auto nezbytné k cestě k doktorovi. Abychom se ale nenechali chytit za kapsu, musíme být obezřetní a mít skeptické oko. Nebuďme naivní a nenechme se nachytat.

 

Nejprve si udělejte průzkum. Darujte skrze ověřené zdroje a organizace, vždy si ověřte, kdo za sbírkou stojí a komu jsou peníze opravdu určeny.

 

 

 

Ignorujte nevyžádané žádosti. Dávejte pozor na emaily a hovory s žádostí o dary, zejména od organizací, která vám nejsou známá. Pokud chcete darovat, navštivte přímo jejich webové stránky či si ověřte číslo a zavolejte.

 

 

 

Přemýšlejte, než peníze pošlete. Nikdy neposílejte hotovost. Splatnost proveďte vždy pomocí kreditní karty. Pokud darujete online, ujistěte se, že je web bezpečný (https v příkazovém řádku).

 

 

 

Doublecheck. Útočníci vytvářejí dnes už velmi přesvědčivé webové stránky i názvy velmi podobné legitimním organizacím. Pečlivě kontrolujte pravopis a URL adresy, zda nedochází k nějakým nesrovnalostem.

 

 

Kde tedy můžete s jistotou pomoci?

 

 

Pozor! Podvodníci dokážou být velice přesvědčiví:

Zdroj: https://it.nc.gov,