TOP

KYBEZ

Americká vláda zakázala používání softwaru Kaspersky

Vládní agentury se ve středu rozhodly zakázat na svých systémech používání softwaru Kasperky, a to kvůli údajným vazbám společnosti na Kreml. 

Podle Ministerstva pro domácí bezpečnost jsou někteří lidé ze společnosti Kaspersky Lab úzce napojeni na vedení Ruské federace a skrze produkty společnosti dochází ke špionáži. Situací kolem systému Kaspersky Lab se zabývala již v květnu senátní zpravodajská komise. Až nyní však přišlo nařízení, že veškerý software této společnosti musí zmizet za zařízení, kterým disponují americké vládní agentury.

 

Software Kaspersky automaticky stáhl ze své nabídky i internetový prodejce Best Buy, nicméně v nabídce Amazonu dále zůstává. Ani jeden z obchodů oznámil, proč se k takovému kroku rozhodl. 

Dle vedení společnosti Kaspersky Lab neexistuje žádné hlubší spojení mezi Kremlem a firmou. Eugene Kaspersky prohlásíl, že se společnost nikdy nepodílela a nebude podílet na špionážní činnosti pro jakoukoliv vládu.
Nicméně i samotný Eugen Kaspersky může pro někoho představovat hrozbu, protože studoval školu podporovanou KGB a dříve pracoval pro ruské bezpečnostní složky. 

Otázkou zůstává, zda jde skutečně o boj proti špionáži a snahu o zlepšení zoufalého stavu kybernetické bezpečnosti amerických vládních agentur nebo, zda se jedná pouze o pokus vytlačení ruské společnosti z amerického trhu,
neboť i společnost Kaspersky Lab se mimo jiné podílela na rozkrývání aktivit ruské hackerské skupiny Turla. 

Zdroj: https://www.stripes.com/