TOP

KYBEZ

Děti a kybernetická bezpečnost – na co by si měli dát rodiče pozor v roce 2024?

V této době moderních technologií je věk ve kterém se děti seznamují s digitálním světem a technologiemi stále nižší. Tento digitální zážitek však může být poškozen potenciálními riziky číhajícími online. Jak technologie postupují, vyvíjejí se také nové taktiky a strategie používané kyberzločinci na zacílení a zneužívání mladých uživatelů internetu.

Proto je klíčové, aby rodiče zůstali informováni o nejnovějších kybernetických hrozbách zaměřených na děti, aby je lépe chránili před potenciálním poškozením. V tomto příspěvku zkoumáme některé z klíčových trendů kybernetické bezpečnosti, kterých by si rodiče měli být vědomi, a poskytujeme tipy, jak zabezpečit online aktivity svých dětí.

AI hrozby

Umělá inteligence pokračuje v revoluci v různých odvětvích a její každodenní použití sahá od chatbotů a osobních zařízení s umělou inteligencí až po personalizované návrhy pro online nakupování – včetně mnoha dalších běžných použití. A samozřejmě takovéto globální trendy vzbuzují zájem a zvědavost dětí, které mohou používat nástroje AI k domácím úkolům nebo si jednoduše chatovat s chatboty s umělou inteligencí. Podle studie OSN asi 80% mladých lidí, kteří se zúčastnili jejího průzkumu, tvrdilo, že interagují s AI několikrát denně. Aplikace umělé inteligence však mohou pro mladé uživatele představovat četná rizika zahrnující ztrátu soukromí dat, kybernetické hrozby i nevhodný obsah.

S rozvojem umělé inteligence se objevilo mnoho méně známých aplikací se zdánlivě neškodnými funkcemi, jako je nahrání fotografie pro získání upravené verze – ať už jde o obrázek ve stylu anime nebo jednoduché retuše. Když však dospělí, natož děti, nahrávají své obrázky do takovýchto aplikací, nikdy neví, ve kterých databázích jejich fotografie nakonec zůstanou nebo zda budou dále použity. Pokud se vaše dítě rozhodne si s takovou aplikací hrát, je nezbytné, aby ji používalo extrémně obezřetně a zajistilo, že v pozadí fotografie nejsou žádné osobní údaje, které by mohly identifikovat jeho totožnost – jména v kombinaci s adresami nebo podobná citlivá data – či by mělo (byste měli) zvážit NEpoužívání takových aplikací úplně.

Navíc aplikace AI – zejména chatboti – mohou na výzvu snadno poskytovat obsah pro věkově mladší nevhodný. To představuje zvýšené riziko, protože teenageři se mohou cítit pohodlněji při sdílení osobních údajů s chatbotem než se svými známými v reálném životě, jak dokazují případy, kdy chatbot radil, jak zamaskovat zápach alkoholu a mariánky uživateli, který potvrdil, že je mu 15 let. Na ještě nevhodnější úrovni existuje množství AI chatbotů, kteří jsou speciálně navrženi tak, aby poskytovali „erotický“ zážitek. Ačkoli některé vyžadují určitou formu ověření věku, jde o nebezpečný trend, jelikož se děti samozřejmě často rozhodnou lhát.

Odhaduje se, že jen na Facebook Messengeru je v provozu přes 300 000 chatbotů. Ne všechny jsou však bezpečné a mohou s sebou nést různá rizika, jako jsou ta výše zmíněná. Proto je nesmírně důležité s dětmi hovořit o důležitosti soukromí a nebezpečí nadměrného sdílení a také s nimi pravidelně mluvit o jejich online aktivitách. Zde je důležitá důvěra. Ta zajistí, že se děti nebudou bát požádat své rodiče o radu, než aby se obracely na chatbota.

Mladí hráči pod útokem

Dle statistik ve Spojeném království hraje digitální hry na zařízeních 91% dětí ve věku 3–15 let. Otevírá se jim obrovský svět her, čímž se otevírá také svět kyberútoků. Například v roce 2022 bezpečnostní řešení odhalila více než sedm milionů útoků souvisejících s oblíbenými dětskými hrami, což vedlo k 57% nárůstu pokusů o útoky ve srovnání s předchozím rokem. Mezi nejlepší dětské hry podle počtu cílových uživatelů dokonce patřily hry pro nejmenší — Poppy Playtime a Toca Life World — které jsou určeny pro děti ve věku 3–8 let.

Ještě větší obavy vyvolává to, že některé děti často raději komunikují s cizími lidmi na herních platformách než na sociálních sítích. Ve hrách tak tvoří významnou část zážitku nemoderované hlasové a textové chaty. Čím více mladých lidí přichází online, tím více si kyberzločinci mohou virtuálně budovat důvěru stejným způsobem, jako by někoho lákali osobně – nabízením darů nebo příslibů přátelství. Jakmile nalákají mladou oběť tím, že si získají jejich důvěru, mohou získat její osobní údaje a navrhnout, aby klikla na phishingový odkaz, stáhla si do svého zařízení škodlivý soubor maskovaný jako herní mod pro Minecraft nebo Fortnite, či jiné další postupy.

Počet způsobů interakce v herním světě se zvyšuje. Jak kybernetická bezpečnost, tak i sociální bezpečnost zůstává v této oblasti problémem. Rodiče musí být ostražití ohledně chování svých dětí a udržovat otevřenou komunikaci, aby se vypořádali s případnými hrozbami. Taková identifikace hrozeb zahrnuje pozorování změn, herní návyky apod. Aby bylo vaše dítě v bezpečí tím, že mu během hraní zabráníte ve stahování škodlivých souborů, doporučujeme nainstalovat na všechna jeho zařízení důvěryhodné bezpečnostní řešení.

Hrozby chytré domácnosti

V našem propojeném světě se stále více zařízení – dokonce i každodenních předmětů, jako jsou krmítka pro domácí mazlíčky – stává „chytrými“ díky připojení k internetu. Jak jsou však tato zařízení sofistikovanější a sofistikovanější, stávají se také náchylnějšími ke kybernetickým útokům. Letos vědci provedli studii zranitelností oblíbeného modelu chytrého krmítka pro domácí mazlíčky. Zjištění odhalila řadu závažných bezpečnostních problémů, které by mohly útočníkům umožnit získat neoprávněný přístup k zařízení a ukrást citlivé informace, jako jsou videozáznamy, což by mohlo z chytrého podavače jídla udělat nástroj pro sledování.

Navzdory rostoucímu počtu hrozeb výrobci nespěchají s vytvářením kyberneticky imunních zařízení, která by preventivně bránila potenciálnímu zneužití zranitelností. Mezitím však stále roste rozmanitost různých zařízení IoT zakoupených v domácnostech. Tato zařízení se pro děti stávají normou, což také znamená, že se děti mohou stát při útoku obětí. Pokud se například chytré zařízení stane plně funkčním sledovacím nástrojem a dítě je samo doma, kyberzločinci je mohou prostřednictvím zařízení kontaktovat a požadovat citlivé informace, jako je jejich jméno, adresa nebo dokonce číslo kreditní karty rodičů a časy, kdy nejsou doma. Ve scénáři, jako je tento, kromě pouhého hacknutí zařízení, existuje riziko ztráty finančních dat nebo dokonce fyzického útoku.

Jelikož nemůžeme omezovat děti v používání zařízení pro chytrou domácnost, naší povinností jako rodičů je maximalizovat zabezpečení těchto zařízení. To zahrnuje alespoň úpravu výchozího nastavení, nastavení nových hesel a vysvětlení základních pravidel kybernetické bezpečnosti dětem, které IoT zařízení používají.

Potřebuji svůj prostor!

Jak děti dospívají, rozvíjejí si větší sebeuvědomění, které zahrnuje porozumění jejich osobnímu prostoru, soukromí a citlivým údajům, a to jak offline, tak online. Rostoucí dostupnost internetu představuje, že více dětí je náchylnějších si to uvědomit, což může vést pak k tomu, že rodič pevně sdělí záměr nainstalovat rodičovskou digitální aplikaci do zařízení svého dítěte, a ono to ne a ne přijmout.

To je důvod, proč jsou nyní rodiče vyžadováni být schopni diskutovat o online aktivitách jejich dítěte a důležitosti rodičovských digitálních aplikací a zároveň respektovat osobní prostor. To zahrnuje stanovení jasných hranic i prodiskutování důvodů používání aplikace s dítětem. Nezbytné jsou také pravidelné kontroly a podle toho, jak dítě dospívá a rozvíjí smysl pro zodpovědnost, by se omezení měla upravovat.

Zakázané ovoce chutná nejlépe

Pokud je aplikace na daném místě nedostupná, dítě může začít hledat alternativu, ale tato alternativa je často pouze škodlivá kopie. I když se obrátí na oficiální obchody s aplikacemi, jako je Google Play, stále riskuje, že se stane obětí kyberzločinců. Od roku 2020 do roku 2022 našli výzkumníci na Google Play více než 190 aplikací infikovaných trojským koněm Harly, které přihlašovaly uživatele k placeným službám bez jejich vědomí. Odhad počtu stažení těchto aplikací je 4,8 milionu, přičemž skutečný počet obětí může být ještě vyšší.

Tento trend se netýká pouze dětí; dospělí jsou oběťmi také. Proto je klíčové, aby děti i jejich rodiče rozuměli základům kybernetické bezpečnosti. Například je důležité věnovat pozornost oprávněním, která aplikace vyžaduje při instalaci: jednoduchá kalkulačka by například neměla potřebovat přístup k vaší poloze nebo seznamu kontaktů.

Jak udržet děti v bezpečí?

Jak vidíme, mnoho trendů, které se dnes ve společnosti odehrává, se týká i dětí, které z nich činí potenciální cíle útočníků. To zahrnuje jak rozvoj a popularitu umělé inteligence a chytrých domácností, tak i expanzi světa her. Jsme přesvědčeni, že ochrana dětí před hrozbami kybernetické bezpečnosti v roce 2024 vyžaduje proaktivní opatření ze strany rodičů:

  • Pokud budou rodiče informováni o nejnovějších hrozbách a budou aktivně sledovat online aktivity svých dětí, mohou pro své děti vytvořit bezpečnější online prostředí.
  • Pro rodiče je klíčové, aby otevřeně komunikovali se svými dětmi o potenciálních rizicích, s nimiž se mohou online setkat, a aby prosazovali přísná pravidla k zajištění jejich bezpečnosti.
  • Se znalostmi a správnými nástroji mohou před kybernetickými hrozbami rodiče účinně chránit své děti v tomto složitě krásném digitálním věku.