TOP

KYBEZ

„Bitskrieg“ kniha o novém fenoménu kybernetické války

Na pulty knihkupců přichází nová publikace “Bitskrieg: The New Challenge of Cyber Warfare”. Jejím autorem je John Arquilla, které působil v řadě vysokých postů v americké administrativě. Například vykonával funkci poradce pro ministra obrany Donalda Rumsfelda či generála Normana Schwarzkopfa. 

 

Přesné údery menších jednotek 

Podle Arquilly by se měly USA (a jejich spojenci) soustředit na budování menších, ale zato účinnějších jednotek. Tyto jednotky údajně dokáží lépe pracovat v útoku i v obraně. Arquilla dává za příklad taktiku německých tankových svazů během druhé světové války, které dokázaly díky své rychlosti, přesnosti a nasazení posádek zničit početně silnější soupeře. Z doby poměrně nedávné demonstruje svá tvrzení na porážce ISIS, kde USA využili menších týmů a kurdských a iráckých spojenců. Menší a skvěle připravené skupiny udělají v řadách nepřítele mnohem větší paseku než početně silná ale špatně vycvičená jednotka. 

 

Změna v přemýšlení

Komunistická Čína a putinovské Rusko jsou ve využívání možností kybernetického bojiště mnohem dále než USA a spojenci z NATO. Oběma diktaturám se daří do armády získat dostatečný počet motivovaných lidí. Moskva a Peking dokáží vést operace v kybernetickém prostoru, který mají velmi silný dopad na jejich cíle. Do této oblasti spadají informační kampaně, útoky na infrastrukturu či špionážní aktivity. Podle Arquilly nepotřebuje Západ až tolik programátorů, testerů, hackerů a dalších odborníků úzce zaměřených na nějaký problém, ale spíše jsou žádaní lidé, kteří chápou kybernetickou bezpečnost v širším kontextu a dokáží využít všech jejích možností. Kyberprostor se stal doménou pro prosazení obranné a zahraniční politiky. USA a jejich spojenci toho zatím nedokáží plně využít. 

Knihu “Bitskrieg” ocení nejen lidé se zájmem o kybernetickou bezpečnost státu a obranou politiku, ale také osoby zajímající se svoji vlastní bezpečnost a bezpečnost své rodiny. Možná se jedná o ideální vánoční dárek pro vaše blízké. 

 

 

Zdroje: https://www.militarytimes.com  

Zdroj obrázku: https://www.wiley.com