TOP

KYBEZ

Digitální hygiena II – vaše nová rutina

Jak už jsme se v prvním díle dozvěděli, pod pojmem digitální hygiena si můžeme představit jakousi čistotu systémů a digitálních procesů a tím pádem i zajištění kybernetické bezpečnosti a osobních údajů. Jsou to ale i postupy, vedoucí k zdravému životnímu stylu. Čím vlastně můžeme začít?

 

Šetřete své oči

Dnešní obrazovky telefonů a počítačů vyzařují velké množství modrého světla a tím narušují náš spánek. Je zde potlačována tvorba melatoninu potřebná právě k dobrému spánku. Díky nedostatku tohohle hormonu si tělo pak myslí, že je stále den. U dospělých může dojít „pouze“ k narušení cirkadiánního rytmu, u dětí to může zvyšovat pravděpodobnost výskytu rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění či spánkových poruch.

 

Je zde mnoho možností jak na to. Existují speciální ochranné brýle i různé aplikace na vaše chytré zařízení. Na trhu jich najdeme spoustu, i když mnoho novějších telefonů již tuhle funkci omezení produkce modrého světla má. Nejznámější takovou aplikací je „f.lux“, která má možnost stažení jak na telefon, tak i na počítač, od společnosti Apple to pak je již nastavený tzv. Night Shift režim.  Nejlepším řešením je se 1-2 hodiny před spaním vyhnout tomuto záření, tzn. místo oblíbeného seriálu či večerního chatování raději vytáhnout knihu či dokonce se i bavit s rodinou face to face.

Aplikace pro řízení vašeho času

Tak jak si rozdělujeme určitou činnost v každodenním životě, naučte se rozdělit si práci na vašem telefonu. Vyhnete se tak neúčinnému multitaskingu. Nastavit si určitý čas a dobu například na emaily, na sociální sítě, nevyřízené telefonáty atd. Pro takové rozvrhování tu máme nespočet aplikací. Jednou z nich je například „Inbox When Ready“ či pro nerušenou práci a maximální soustředěnost „Forestapp“ a „Flipd“.

 

Nastavte si ráno

Ráno může ovlivnit váš celý den. Proto vynechme kontrolování telefonu a raději vykoukněme z okna, zacvičme si či si vychutnejme dobrou kávu. Každý pátý člověk prý totiž první co po ránu uvidí, je obrazovka jeho chytrého zařízení. Dle studie dobrému ránu nepomůže ani melodie jeho budíku. Proto vyberte takový tón, který vám zajistí ten správný vstup do nového dne.

Udělejte si z telefonu bezpečné místo

První propast do které ráno šlápnete, je váš telefon. Pak to pokračuje i odpoledne, navečer a vlastně po celý den se snažíme vyhrabat se z té díry a být nějak produktivní. Máme tu ale záchranný žebřík. Aby vaše kapsa nevibrovala co 5 minut, doporučujeme vypnout notifikace od všech sociálních sítí. Dalším krokem pak bude ukrytí aplikací se sociálními sítěmi někam pěkně hluboko. Na hlavní stránce nechte jen to nejdůležitější a než se vůbec dostanete například k Facebooku či Instagramu, příště si rozmyslíte, zda vám ta cesta vůbec stojí za to.

 

 

Na změnu není pozdě nikdy. Nenechte to jak se cvičením či různými detoxy a začněte již dnes.

 

Mohlo by Vás zajímat: