TOP

KYBEZ

Doron Tamir v LN: Za deset let může být Česko kybernetický národ

Nejde jen o obranu před hackery, kybernetická bezpečnost je obrovská příležitost pro českou ekonomiku, říká brigádní generál ve výslužbě Doron Tamir, bývalý šéf Zpravodajského sboru a architekt kyberbezpečnostní strategie Izraele. „Můžete se v této oblasti stát evropským centrem. Máte k tomu všechny předpoklady,“ zdůraznil generál v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Lidé jsou největší výhodou, ale také nejslabším článkem v kyberbezpečnosti, shrnuje svou zkušenost Doron Tamir 

LN: Jak dnes vypadají kybernetické hrozby?
Neustále a neuvěřitelně rychle se vyvíjejí a narůstají. Celé odvětví kybernetické bezpečnosti se současně snaží jim předcházet, což ovšem nemůže být nikdy stoprocentní, protože hackeři budou vždy krok před námi. Proto se musíme snažit myslet jako oni, jak se říká, nekonvenčním způsobem. Kde jsou naše slabá místa, kde jsme zranitelní. Je to vlastně stejné jako v klasické válce. Vyvinete tank, druhá strana vyvine protitankovou střelu, vyvinete lepší maskování letadel, druhá strana vyvine lepší radar. Zásadní rozdíl je v tom, jaké škody dnes můžete prostřednictvím kyberútoků způsobit bez jediného výstřelu. Izrael stále čelí takovým útokům. Například je duben a každý rok touhle dobou začnou útočit Anonymous a s nimi zpřízněné skupiny.

LN: Jak je na tom Česko a co bychom měli dělat?

Všude na světě je nedostatek expertů. V Izraeli jsme to začali dohánět díky systému, který jsem popsal. Potřebujete strategii, rozpočet a orgány, které to budou koordinovat. Zásadní je také sdílení informací mezi bezpečnostními složkami, armádou a dalšími státními institucemi. V tom je asi nejlepší příklad Velká Británie. Četl jsem strategii, kterou připravil český Národní bezpečnostní úřad, a je výborná. Málokdy jsou tak dobře a jasně popsané priority a co je potřeba udělat. Jak k problému mají přistupovat jednotlivé zainteresované skupiny, vláda, stát, soukromé firmy. Samozřejmě je mimořádně důležité, jak se to uvede do praxe, jak budou jednotliví hráči spolupracovat, jaký budete mít rozpočet a jak se vám podaří vybudovat lidský kapitál.

Vím, že jste součástí EU a platí pro vás celoevropská legislativa, což může být výhoda. V této oblasti se ale musí každá země do velké míry postarat sama. Za deset let můžete dosáhnout hodně, pokud se pro to rozhodnete. Můžete změnit celou zemi úplně od základu. Myslím, že s vašimi předpoklady, skvělými lidmi a univerzitami to budete mít jednodušší než jiní, jenom se pro to musíte rozhodnout. Je to pro vás velká výzva, problém k řešení, ale také příležitost stát se evropským centrem škol, služeb a výzkumu kybernetické bezpečnosti v srdci Evropy. Máte všechny předpoklady. 

LN: Jaká je v této oblasti spolupráce Česka s Izraelem?
Velmi dobrá. Česká delegace byla vůbec jedna z prvních, které jsem potkal. Dnes spolupracujeme jako soukromá firma Cyber Security Group s vašimi podnikateli, třeba společností Gordic. A je to skvělé. Máme mnoho společného, pohled na řadu věcí, historii a další. Takže společná partnerství určitě mohou dobře fungovat.

zdroj: LN

Celý rozhovor naleznete zde: /documents/10184/12264/20160409LAX000_LN-NOVINY_LN-PRAHA-1.pdf/6031ef9e-105c-42a0-bf4c-71572db6518f