TOP

KYBEZ

Estonsko: Kybernetická bezpečnost musí být základní částí vojenského vzdělávání

Na hrozby z oblasti kybernetické bezpečnosti podle Estonců musí rychle reagovat armádní vzdělávací systém. 

„Znalosti z oblasti kybernetické bezpečnosti se musí rozšířit i mezi klasické konvenční síly.“ tvrdí estonský plukovník Kaupo Rosin, který šéfuje tamní vojenské rozvědce. Podle něj se nejen v Estonsku, ale i v ostatních státech NATO pojímá kybernetická bezpečnost na vojenských akademiích pouze jako samostatný specializovaný obor. Tato úzká zaměřenost údajně odporuje dnešní realitě. Rosin zastává názor, že by základními znalostmi a dovednostmi z kybernetické bezpečnosti měl disponovat každý voják. 

Rosin také dodává: „Hlavním bodem našeho snažení je především otázka, jak spojit dohromady vojenské operace s kybernetickými. Nejsem si zcela jistý, zda jsme skutečně naplnili koncept joint warfare. Velmi doporučuji, abychom se výrazně zaměřili na zdělávání v rámci boje v kybernetickém prostoru. Bude to vyžadovat hodně úsilí, ovšem výsledek bude stát za to.“

Estonsko patří mezi státy, které se velmi angažují v kybernetické bezpečnosti. Země se poměrně rychle zotavila z kybernetického útoku, který na ni byl veden v roce 2007 a je známý jako vůbec první kybernetický útok proti suverénnímu státu. Od té doby Tallinn výrazně pokročil a dnes patří v této oblasti  mezi nejvyspělejší členy NATO. Ovšem sami Estonci mají obavu o úroveň kybernetické bezpečnosti dalších států aliance. 

„Každý zná moře, vzduch a zemi. Nicméně kyberprostor nemůžete pozorovat pouhým okem. Stále to ale znamená, že musí být zařazen do operačního plánování “ doplňuje Rosin. Mnoho expertů se shoduje, že v budoucích konfliktech bude prvotní útok veden z kyberprostoru. To Rosin jako Estonec komentuje s tím, že se na to těší, protože kyberprostor nemůže být okupován, takže to jeho země přežije. Pro Estonsko patří kybernetické útoky mezi denní chleba. „Rusové stále něco zkouší, snaží se prolomit zabezpečení, ukrást data apod., to jsou aktivity, které dobře známe. Myslím si, že naše schopnosti jsou v této oblasti na dobré úrovni a dokážeme se s těmito výzvami vypořádat.“ zakončuje Rosin.

 

Zdroj: https://www.fifthdomain.com/