Jak chránit dítě na internetu?
Víte, jaké stránky vaše děti navštěvují, s kým si píší, či co sdílejí? Kontrolujete jejich aktivitu na internetu či to berete jako narušení soukromí? Tak či tak, máme tu pro vás pár zásadních bodů, kterými bychom se měli řídit jak my, tak naši potomci.
Ve dnešním světě se dříve než psát a číst dítě naučí cosi naklikat na tabletu a tím zapnout oblíbenou pohádku či pustit hru. Navíc je čím dál jednodušší stát se obětí kybernetického útoku, stačí kliknout na odkaz v emailu, stáhnout film z neověřeného webu – stále více se ukazuje ta temná stránka internetu. Tak co s tím?
Věděli jste, že…?
- 88% dětí (13-17 let) používá mobilní telefon
- 50% dětí (do 8 let) používá zařízení připojené k internetu
- 57% dětí má kamaráda či „kamaráda“ z internetu
- 70% dětí se už někdy setkalo s internetovou pornografií
- 70% náctiletých dívek i chlapců někdy sdílelo (ať už se svými partnery) lehce erotický obsah
1.Mějte přehled jak vaše děti internet využívají
Nejlepším řešením bude umístit počítač do společných prostor. Možností zde je i nastavená rodičovská kontrola, která dokáže zablokovat nevhodný obsah, lze ji nastavit v různých internetových prohlížečích či přímo u vašeho dodavatele internetového připojení.
2.Varujte děti před hrozbami, které je mohou potkat
Jak jednoduché je pro útočníky poslat infikovaný email, sms nebo vyskakovací okno? A jak jednoduché je pro nás na ně kliknout? Stačí malá nepozornost a osobní údaje, fotky i online komunikace se může objevit v rukou někoho nesprávného.
3.Naučte děti chránit své soukromí
Jak jsme již zmiňovali, většina dětí již od raného věku používá sociální sítě. Pro začátek bude stačit ukázat, jak nakonfigurovat soukromí, aby byl sdílený obsah zobrazen pouze jejich přátelům. Zároveň připomeňte jak nebezpečné je se připojovat na veřejných wi-fi sítích.
4.Ujasněte si s dětmi, co je vhodné sdílet, a co ne
I děti si musí uvědomit, že nemohou publikovat každou svoji myšlenku, fotku či osobní údaj. Není dobré proto sdělovat adresu, telefonní číslo, ani status, že odjíždíme na dovolenou. Co si musíme uvědomit i my dospělí – co se jednou objeví na internetu, těžko se vrací zpátky. Nutné je také upozornit na hrozbu sextingu, šikany apod.
5.Pozor na nelegální stahování
Stahování nelegálních filmů a seriálů je nejen proti zákonu, ale často přináší i hrozbu malwaru, spywaru a dalších nepříjemných věcí. Doporučujeme tedy sledovat a poslouchat hudbu pouze z ověřených zdrojů, kde se neporušuje zákon, a kde si můžeme být jisti svým soukromím.
Věci, které nám mohou přijít jako samozřejmé, nemusí děti vůbec napadnout. Přemýšlejí jinak. Svět zatím nevidí jako to špatné míso. Proto je na nás připravit je na tvrdou realitu.
https://www.energise.co.nz/blog/childrens-online-safety/
Mohlo by Vás zajímat: