TOP

KYBEZ

Jak soukromé jsou intimní chvíle?

Motto: „Ve stále se rozrůstajícím světě sdílení a internetu věcí musí jednou zákonitě vzniknout otázka: jak velké sdílení je už příliš velké sdílení?

Jak soukromé jsou intimní chvíle?

V době, kdy ledničky hlídají samy svůj obsah a objednávají potraviny přes internet, pračky si stahují optimální prací postupy, domy si regulují vytápění podle počasí venku a chytré oblečení vydává stravovací doporučení podle denní fyzické kondice a spotřebovaných kalorií, je jen otázkou času, kdy dnes již všudypřítomný internet věcí zasáhne i do našeho nejintimnějšího soukromí.

Kdo si hraje s mojí hračkou?

Erotické pomůcky dnes není problém spárovat třeba s aplikacemi v mobilním telefonu, které umožňují předávat textové zprávy, přenášet video a ty chytřejší dokonce ovládat pomůcku na dálku přímo z telefonu. Kde však má majitel hračky jistotu, že ten, s nímž komunikuje, je skutečně tím, s nímž chce sdílet intimní chvilky? Že se nestal obětí útoku označovaného jako „muž uprostřed“ a namísto partnera se netěší s někým jiným nebo dokonce jen s inteligentním strojem? A to možná není to nejhorší.

Co všechno o nás vědí?

Počátkem září letošního roku podala žena z amerického Chicaga žalobu na výrobce intimních hraček společnost Standard Innovation. Podle ní vibrátor We-Vibe ve spojení s aplikací We-Connect zjišťuje vysoce osobní informace o datu, době a délce použití zařízení, provozovaném režimu, intenzitě vibrací a teplotě, které spolu s emailovou adresou registrovaného uživatele odesílá právě prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu zpět výrobci. Ten při tom neuvádí, k čemu a jakým způsobem data využívá.

Kybernetické znásilnění

Popularita erotických hraček, které může partner ovládat na dálku, výrazně roste. Je ale obecně známo, že pro schopného hackera není příliš složité převzít kontrolu nad aplikací v mobilním telefonu či webovou kamerou a začít ovládat třeba erotickou pomůcku bez vědomí majitele. Zákon zatím pojem kybernetického znásilnění nespecifikuje, blíží se ale zřejmě doba, kdy tak nejspíš bude třeba učinit. Přinejmenším aktivace nebo ovládání zařízení bez souhlasu nebo proti vůli uživatele by za znásilnění mohly být považovány. A intimní data uložená kdesi na discích výrobců je možné nejenom zneužít, ale mohou klidně být třeba důvodem k vydírání nebo masívnějšímu kybernetickému útoku.