TOP

KYBEZ

Jsme v anonymním režimu opravdu chráněni?

Pokud člověk nechce v dnešní době  „být viděn“ na internetu, zapne pouze režim anonymního okna a myslí si, že je v „suchu”. Je to ale tak jednoduché?

 

My všichni občas navštívíme na svém notebooku webové stránky, o kterých by nikdo nemusel vědět, že jsme je kdy vyhledali. Avšak anonymní okno nemusí být vždy tak anonymní, jak se zdá. Při zavření okna nebo záložky se tento režim postará o automatické smazání veškeré historie vaší činnosti. Vaše aktivita nebude sice viditelná na vašem počítači, před poskytovatelem internetových služeb, zaměstnavatelem, školou či samotnou webovou stránkou ale už skrytá nebude.

 

Kdy se tedy tzv. incognito mode hodí zapnout?

Tento způsob ochrany soukromí se tedy hodí ve chvílích, kdy se přihlašujete na cizím počítači ke svému emailu, sociálním sítím nebo jen prohlížet stránky, které by se příště při přihlášení majitele ukazovat nemusely.

 

Dá se před tímhle vším vlastně schovat?

Anonymní režim rozhodně neznamená, že si můžete anonymně a beztrestně páchat nějakou nekalou činnost. Pro takový přístup (bohužel) slouží různé virtuální sítě, jako je například Tor. Program vaši činnost nejen šifruje, ale překládá ji i mezi řadou různých dalších uzlů. Vystopovat původ tedy vůbec nelze nebo je to velmi obtížné. Další z možností je VPN  (Virtual Private Network). V tomto případě jsou data nejprve zašifrována na vašem počítači a poté poslána na vybraný VPN server. Ten data znovu zašifruje a přepošle cílovému serveru. Provoz opačným směrem funguje stejně. Tento způsob zajišťuje, že váš poskytovatel nevidí připojení, nevidí s kým na internetu komunikujete a také jaké stránky navštěvujete. Obě strany, poskytovatel i koncový server (vámi navštívená stránka), vidí pouze adresu VPN serveru. Uživatelé se ale často mylně domnívají, že jejich data jsou tedy 100% chráněna. Záleží tu na důvěře ve vztahu k poskytovateli VPN. Má to samozřejmě i další nevýhody, jako mohou být horší rychlost či latence a cena.

 

Co z toho vyplývá?

Jak už jsme na našich stránkách několikrát zmínili, internet je nebezpečné místo. Proto bychom na svých chytrých zařízeních neměli vyhledávat a dělat věci, které by nám nebo někomu jinému mohly ublížit. Vše totiž jednou může vyplavat na povrch.

Zdrojhttps://surfshark.comhttps://nakedsecurity.sophos.comhttps://www.laptopmag.com

 

Mohlo by Vás zajímat: