TOP

KYBEZ

Konference CyberWeek 2016

Ve dnech 19. – 24. června proběhla na půdě univerzity v Tel Avivu 6. Konference o kybernetické bezpečnosti. Zúčastnilo se jí více než 5000 delegátů z téměř 50 států světa včetně Číny, Indie či Japonska. Konference známa jako CyberWeek se letos nesla pod oficiálním názvem CYBER 360° CyberWeek 2016. Akce je každoročně organizována Interdisciplinary Cyber Research Center (ICRC), Juval Ne´eman Workshop for Science Tochnology and Security, Tel Avivskou Univerzitou a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a izraelským národním Cyber Bureau.

V rámci šesti dnů proběhlo přes 25 událostí. Kromě vlastní konference proběhla řada kulatých stolů, workshopů, jednání, setkání akademiků i mladých vědců či soutěž mladých hackerů. Cílem byla  výměna znalostí mezi počítačovými odborníky a manažery. Představily se i některé nově vznikající startupy zaměřené na kybernetickou bezpečnost.

Během celé akce vystoupila řada odborníků z oblasti kybernetické bezpečnosti, a to jak z privátního sektoru, tak i z řady vládních organizací celého světa. Zajímavá byla i iniciativa „ReThink Cyber: Kde se inovace setkává s implementací“, připravená Teamem 8 (veden veterány z 8200 zpravodajské služby a elektronické špionážní jednotky izraelské armády). Zaměřuje se na vznik společností v této oblasti, které nabízejí nadstandardní ochranu proti hackingu či malwaru.

Zajímavostí konference byl „kybernetický trojský kůň“ v nadživotní velikosti vytvořen z tisíců infikovaných součástek počítačů a mobilních telefonů, který se nacházel před vchodem do hlavního konferenčního sálu. Ilustroval tak rapidně rostoucí užívání malware (škodlivého softwaru) k nekalým účelům. 

 

Zdroj: http://en.prothom-alo.com

Hlavním motem konference bylo prohloubení mezinárodní spolupráce v oblasti legislativy a výměny informací tak, aby se „zranitelnost nultého dne“ (zero day vulnerabilities) podchytily pokud možno při prvním zjištění. Problematice byl věnován kromě řady přednášek i téměř dvouhodinový kulatý stůl zaměřený na vznik volné inovativní a bezpečné globální domény a další mezinárodní workshop vedoucích manažerů kybernetické připravenosti, jeho výsledkům a dopadům.

Kromě řady kuloárních setkání probíhala hackerská fóra za účelem výměny zkušeností, fórum o simulaci dopadů kybernetické války, ale i Mezinárodní konference o softwarové vědě, technologii a inženýrství, která se konala ve známém kybernetickém městě Be´er Shevě.

Jak ve své upoutávce tvrdili pořadatelé, CyberWeek 2016 byla událost, kterou nešlo zmeškat.

Zdroj: https://www.youtube.com