TOP

KYBEZ

Oooops.. Google možná omylem poslal Vaše soukromá videa cizímu člověku

Většina lidí před uložením fotografií na svůj Google účet moc nepřemýšlí  nad bezpečnostními riziky – dokud se něco nestane.

Jako například teď: Google varoval některé uživatele, že jejich videa se mohla náhodně ocitnout v rukou někoho jiného.

 

Co se vlastně stalo?

Než se úplně vyděsíte, nechte nám to vysvětlit. Podle tweetu Jona Oberheida, který se stal obětí úniku dat, k narušení soukromí došlo mezi 21. a 25. listopadem 2019. Postihl nástroj Google Takeout, který vám umožňuje exportovat kopii obsahu na vašem účtu, zálohovat ji, nebo sdílet se třetí stranou. Není přesně jasné, co se kde pokazilo, ale Google se k tomu vyjádřil takto: „Některá videa v Google Fotografiích byla nesprávně exportována do archivů jiných uživatelů. Fotografie ovlivněny nebyly.“

 

Problém byl prý identifikován a vyřešen. Emaily oznamující tuto skutečnost se posílají pouze dotčeným uživatelům, takže jestli jste žádný neobdrželi, vaše videa jsou v bezpečí.

 

A kolik škody to napáchalo?

Ačkoli nikdo z nás nechce, aby jeho videa byla poslána cizím lidem, toto narušení není zdaleka tak špatné, jak by se mohlo zdát. Jednak to trvalo pouze 5 dní, a konkrétně se to týkalo exportu dat pomocí služby Google Takeout, o které spoustu lidí ani neví. I přes velmi malé procento uživatelů, kterých se tento problém týká – tedy asi 0,01%, tohle nicotné číslo představuje zhruba 100 tis. lidí.

Zdroj: https://twitter.com , https://www.pcworld.com

 

Někteří z vás si možná říkáte, že by bylo hezké, kdyby Google upozornil uživatele dříve, než 2 měsíce po bezpečnostní události.

Nám všem – coby uživatelům Googlu – to ale může dát důvod probrat naše videa a promyslet, co je vhodné mít na tak lehko

dostupném a dosažitelném místě.

 

Mohlo by Vás zajímat: