TOP

KYBEZ

Opomíjená rizika: 3# Země původu

Od roku 2019 probíhá debata na téma bezpečnostních rizik spojených s užíváním technologií z komunistické Číny.
Na jednu stranu se více lidí začalo zajímat o různé skryté nástrahy související s přenosem dat a zabezpečením soukromí.
Na stranu druhou, nejde pouze o komunistickou Čínu, kam by se měla zaměřit naše pozornost.
Co z toho ale vyplývá pro vaši organizaci?

Peníze (ne)jsou na prvním místě

Ačkoliv se většinou snažíme nakupovat technologie podle poměru cena vs. výkon, zapomínáme u toho na jeden podstatný jev – bezpečnost.
Zjednodušeně lze říci, že jakékoliv výrobky z komunistické Číny jsou levnější, než ty ze Západu či od Asijských tygrů. Ovšem jsou také bezpečnější?
Nejnovější výzkumy a trendy ukazují pravý opak. USA, Velká Británie, Austrálie, Švédsko a další země vyloučily čínské firmy z budování tamních 5G sítí.
Bezpečnostní rizika ovšem nepanují pouze u 5G sítí. Ale i u zdánlivě obyčejných věcí jako jsou tablety, notebooky, mobily či chytré hodinky.
Nikdy nevíte, kam vaše data poutují. Při příštím úniku pak budete velmi nepříjemně překvapeni, co o vás dané zařízení sbíralo.

Nejen rudý drak 

I když se v případě rizik na straně dodavatelských firem mluví hlavně o komunistické Číně, neměli bychom zapomínat ani na ostatní nepříliš bezpečné státy.
Problematické jsou technologie ze všech autoritářských a diktátorských zemí. Nikdy se nemůžete být jistí, zda daná firmy,
které jsou těchto státech úzce napojeny na vládu, dodrží veškeré závazky, nepřenesou či nepředají vaše data bez souhlasu někomu dalšímu.
Domoci se v přidaného odškodnění je téměř nemožné.

Keep Calm and Buy….

Pokud budete pořizovat do organizace nové technologie, ať už jde o telefony, notebooky, počítače, servery či cokoliv dalšího,
zaměřte se na bezpečnostní stránky těchto zařízení. Nejlevnější neznamená nejbezpečnější. S analýzou dodavatelů pomůže například aplikace CSA.
V České republice a jejím okolí působí řada společností, které mají kybernetickou bezpečnosti na špičkové úrovni. Stačí se jim jen ozvat.

Co jsi vyberete peníze nebo bezpečí?

 

Mohlo by Vás zajímat: