TOP

KYBEZ

Předvánoční čas – phishingový čas

Opět začíná doba, kdy všichni sháníme dárky pro své blízké. Obliba online nakupování rok od roku roste, dodávkové služby lámou rekordy a celkový posun do e-commerce ještě více podpořila tvrdá opatření zaváděná v rámci boje s COVID-19, která značně omezují nebo přímo znemožňují provoz kamenných prodejen. S větší popularitou online nakupování rostou i počty a kvalita phishingových útoků.

Na co si dát pozor, aby si vás rhybář neulovil?

 

Co je to phishing?  

Jde o typ kybernetického útoku, jehož cílem je zisk přihlašovacích a citlivých údajů. Většinou se jedná o uživatelské jméno,
heslo, email, bydliště a podobně. Ovšem mnohem zajímavější údaje, o které útočníkům skutečně jde, tvoří čísla bankovních karet (včetně bezpečnostních znaků), přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či k účtům na sociálních sítích. V konečném důsledku vám mohou útočníci vyluxovat účet, ukrást profil, vydírat vás nebo jinak zneužít vaši identitu. V českém prostředí se pro phishing používá také výraz “rhybaření”.

Jak funguje? 

Většinou vám přijde jménem známé organizace email s tím, že máte doplnit své údaje do přihlašovacího formuláře.
Jakmile je vyplníte, pošlou se útočníkům. Email a odkaz na formulář totiž neposlala uvedená organizace, ale právě útočníci.
Ti se vydávají za banky,pojišťovny, správce sociálních sítí, internetové a mobilní operátory,
doručovací služby, e-shopy a další renomované organizace.

 

Proč před Vánoci?

Může za to především zvýšení množství online nákupů. Útočníci se tak mohou vydávat za eshop či doručovací služby a lidé jim ve všeobecném předvánočním stresu snadno uvěří. Phishingové (ale i jiné kyberútoky) přicházejí často ve vlnách. Poslední vlnu podvodných emailů jste mohli zaznametat v rámci boje proti COVID-19, kdy lidem chodily falešné zprávy, ve kterých se útočníci vydávali za zdravotnická zařízení.

 

Doufáme, že se vám tyto útoky vyhnou. Případně že je včas poznáte. Pokud byste chtěli, aby i vaši zaměstnanci věděli, jak phishing či jiné útoky poznat, neváhejte se nám ozvat. Rádi je proškolíme.

 

 

Mohlo by Vás zajímat: