TOP

KYBEZ

Ransomware měl v loňském roce 752procentní nárůst.

Bylo zablokováno 81 miliard počítačových hrozeb, tj. o 56 procent více než v roce 2016 a Česká republika se na celkovém počtu hrozeb podílela 0,17 procenty. Pokud máte pocit, že hrozba viru typu ransomware je nafouknutá bublina, podívejte se se mnou na data, která potvrzují, že rok 2016 byl rokem online vydírání. 

Kybernetické hrozby dosáhly loni svého historického maxima, zejména pak díky rostoucí oblibě ransomwaru i útoků využívajících firemní emaily (Business Email Compromise, BEC). Nárůst nových rodin ransomwaru o 752 procent způsobil firmám po celém světě ztrátu ve výši 1 miliardy amerických dolarů. 

Zero Day Initiative (ZDI) odhalila v průběhu roku 2016 celkem 765 zranitelností. Hned 678 z nich bylo zjištěno prostřednictvím bug bounty programu iniciativy ZDI – takto odhalená rizika ZDI prověřuje a následně o nich informuje příslušné výrobce. Ve srovnání s rokem 2015 zaznamenala nárůst z pohledu zranitelností objevených ZDI značka Apple (145 procent), zatímco Microsoft se může pochlubit o 47 procent nižším počtem potenciálně nebezpečných chyb. Navíc došlo i k poklesu využívání nově objevených zranitelností v exploit kitech, a to o 71 procent. Částečně to bylo způsobené zatčením osob stojících za kitem Angler v červnu 2016.

“Spolu s tím, jak se hrozby diverzifikují a jsou stále sofistikovanější, přesunul se zájem kybernetických zločinců od jednotlivců tam, kde jsou peníze – tedy k podnikům,“ řekl Ed Cabrera, ředitel počítačové bezpečnosti společnosti Trend Micro. “Po celý rok 2016 jsme byli svědky vydírání firem i organizací za účelem zisku a neočekáváme, že by došlo ke zpomalení tohoto trendu. Tento průzkum si klade za cíl poskytnout podnikům informace o taktikách, které útočníci aktivně používají ke kompromitaci jejich dat, a také jim pomoci přijmout opatření umožňující zůstat krok před kybernetickými zločinci a chránit se před potenciálními útoky.“ 

Globální služba – Smart Protection Network – zablokovala během celého roku 2016 více než 81 miliard hrozeb, tedy ve srovnání s rokem 2015 o celých 56 procent více. Ve druhé polovině roku 2016 přitom bylo blokováno více než 3 000 útoků za sekundu. Během celého loňského roku bylo hned 75 miliard zablokovaných pokusů založeno na elektronické poště a takto vysoká čísla potvrzují, že emaily zůstávají pro počítačové zločince hlavní vstupní branou do infrastruktury nebo počítače oběti. 

Česká republika se na celkovém počtu hrozeb podílela pouhými 0,17 procenty a vůči regionu EMEA pak 0,70 procenty. Obě hodnoty jsou horší například ve srovnání se Slovenskem (0,06 % a 0,23 %) a lepší například vůči Polsku (1,02 % a 4,08 %). Nejrozšířenějším detekovaným malwarem v České republice byl v roce 2016 Nemucod a například nejčastěji blokovanou doménou militarismreptilesoapsud.com. 
 

Mezi hlavní zjištění pro rok 2016 patří:

  • Růst ransomwaru – v průběhu 12 měsíců se počet rodin ransomwaru zvýšil z 29 na 247. Jednou z hlavních příčin vysokého růstu je ziskovost tohoto typu hrozby. Ačkoli jednotlivci i organizace jsou před placením výkupného varováni, počítačoví zločinci si i tak jen za loňský rok přišli přibližně na 1 miliardu dolarů. 
  • Vzestup útoků a podvodů prostřednictvím firemních emailů (BEC) – stejně jako v případě ransomwaru se ukázalo, že počítačové zločiny založené na hrozbách typu BEC jsou neuvěřitelně lukrativní záležitostí. Následkem vysoké obliby přišly firmy po celém světě v průměru o 14 000 dolarů. Tento typ hrozeb je navíc důkazem efektivity technik založených na sociálním inženýrství v případě útoků cílených na podnikovou sféru.
  • Různorodost zranitelností – Trend Micro spolu s iniciativou Zero Day Initiative objevily v roce 2016 rekordní počet zranitelností, z nichž byla většina nalezena v Adobe Acrobat Reader DC a v nástroji WebAccess společnosti Advantech. Obě aplikace jsou široce využívány v podnikových informačních architekturách a systémech SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition). 
  • Ústup exploit kitu ze slávy – po zatčení 50 počítačových zločinců se dříve dominantní exploit kit Angler pomalu vytrácí. A přestože netrvalo příliš dlouho a uvolněné místo začaly zaplňovat nové exploit kity, počet zranitelností obsažených v exploit kitech klesl do konce roku 2016 o 71 procent. 
  • Bankovní trojské koně a malware zaměřený na bankomaty – počítačoví zločinci využívají ATM malware, kopírování informací z platebních karet i bankovní trojské koně. Nicméně útoky se během posledních let diversifikují, útočníci získávají osobní identifikační a přístupové údaje využitelné i v rámci průniků do firemních sítí. 
  • Masivní útoky využívající malware Mirai – v říjnu 2016 využili útočníci špatného zabezpečení zařízení ze světa internetu věcí a pomocí přibližně 100 000 těchto zařízení provedli distribuovaný DoS útok (Distributed Denial-of-Service, DDoS) na vybrané služby, jako je Twitter, Reddit nebo Spotify, které tak byly několik hodin nedostupné. 
  • Historický únik dat v Yahoo – v případě společnosti Yahoo sice došlo k historicky největšímu úniku dat, který se týkal jedné miliardy uživatelských účtů, již v srpnu 2013, nicméně incident byl zveřejněný až tři měsíce po dalším úniku v září 2016 týkajícím se 500 miliónů účtů. Tyto události vzbudily diskuzi o zveřejňování informací a odpovědnosti, kterou společnosti mají ke svým zákazníkům z pohledu bezpečnosti uživatelských dat.
     

ZDROJ: TREND MICRO a ZDI. 

Celá zpráva 2016 Security Roundup: A Record Year for Enterprise Threats je k dispozici na https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/2016-roundup-record-year-enterprise-threats. 

Autorem článku je Petr Smolník, šéfredaktor platformy KYBEZ