TOP

KYBEZ

Rusové se nabourávají do telefonů amerických vojáků

Ruské tajné služby získávají data z mobilních telefonů vojáků nasazených ve střední a východní Evropě. 

Několik amerických vojáků působících v Polsku a Pobaltí zjistilo, že jejich mobily byly nabourány.  Útočníci si tak mohli vojáky nejenom přesně lokalizovat, ale i zjistit jejich osobní údaje. Části zmizely z telefonů kontakty a uložené soubory. V některých případech došlo přímo ke kontaktování vojáka ruskou výzvědnou službou, jejíž agent byl dokonale informován o vojákově osobním životě. Dle zástupů CYBERCOMu (Kybernetické velitelství Spojených států) nelze nabourání telefonů ze strany Rusů ani potvrdit, ani vyvrátit. Ovšem důvod k obavám CYBERCOM nevidí. 

Podle Johna Deniho z Americké válečné školy se jedná o další důkaz toho, že se Rusko nevyvíjí směrem k liberálnímu státu. Obsazení Krymu a východní části Ukrajiny uniformovanými jednotkami, které neměly žádné vojenské insignie, bylo pouze prvním krokem. Následovaly kybernetické útoky na státy Pobaltí. Nyní ruské tajné služby ,dle Deniho, pokračují v politice studené války, kdy berou Západ jako nepřítele a snaží se různými zpravodajskými cestami získat jakékoliv informace. 

Únik osobních dat vojáků a jejich lokalizace sice představují problém. Nicméně se nejedná o ohrožení na operační či strategické úrovni. Cílem Rusů je pravděpodobně znepříjemnění pobytu vojákům na jejich misi v Evropě a podkopání morálky. Jak velký vliv však může mít vyřazení mobilního telefonu na morálku vojáka? Větší problém by spíš představoval masivní kybernetický útok na armádní síť, který by byl přes takto napadené telefony veden. Tak jako tak Kreml ukazuje, že v oblasti kybernetické války má světu co říct. 

Zdroj: https://www.stripes.com/