TOP

KYBEZ

Sociální sítě: #3 Jak chránit svůj Instagram před hackery a co dělat, když už jej napadnou?

Autor obsahu – Michaela Petrášová

Když se podíváme na dnešní digitální prostor, není žádným tajemstvím, že sociální média hrají klíčovou roli v našich životech. A mezi těmito platformami zaujímá Instagram jedno z předních míst. Je to místo, kde sdílíme své okamžiky, načerpáváme inspiraci a budujeme digitální komunity.

Ale co se stane, když se toto bezpečné digitální útočiště stane terčem útoku? Hacknutí Instagramu není jen o ztrátě přístupu k účtu. Je to jako když někdo vnikne do vašeho osobního žurnálu a začne listovat mezi vašimi nejintimnějšími myšlenkami a zážitky.

Představte si to: jednoho dne se snažíte přihlásit do svého oblíbeného sociálního média, jen abyste zjistili, že se vaše heslo již nepoužívá. Vaše srdce začne bušit rychleji, když si uvědomíte, že váš účet byl zneužit a že kdosi cizí získal přístup k vašemu osobnímu prostoru. Co by mohli udělat s vašimi fotografiemi, zprávami a propojenými účty?

Hacknutí Instagramu není jen o ztrátě digitální identity. Je to i o pocitu zranitelnosti a ztráty kontroly nad tím, co patří jen vám. A zatímco se společnosti snaží zlepšovat své bezpečnostní opatření, stále existuje nebezpečí, že se můžete stát obětí tohoto digitálního zločinu.

 

Bezpečnost nadevše

Platformy sociálních médií, jako je Instagram, se stávají stále populárnějšími a hojněji využívanými, ale s tímto nárůstem používání přichází i riziko narušení bezpečnosti a pokusů o hackerské útoky. Vzhledem k tomu, že těmto platformám svěřuje své osobní údaje stále více lidí, je nezbytné podniknout kroky k ochraně účtu na Instagramu před hackery. Níže proto uvedeme pro většinu možná již známé, ale přesto neopomenutelné tipy:

  1. Silné heslo – Jako většině se asi nikomu nechce vymýšlet ultra sofistikované heslo, které by si musel neustále obnovovat kvůli zapomenutí, přesto se jedná o jedno z nejdůležitějších kroků při ochraně jakéhokoliv účtu. Pokud si chcete usnadnit zadávání kombinace velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků, což je největší záruka silného hesla, můžete využít password managers jako je např. 1password, umožňující uschovat všechna vaše hesla na jednom místě s maximální ochranou. Mimo to není vhodné používat stejné heslo napříč různými účty. Pokud v minulosti zažila společnost, u které jste měl/a vedený účet, veřejný únik dat, mohou se hackeři pokusit zneužít vaše uniklé heslo k proniknutí do vašich jiných účtů. Pokud si chcete ověřit, zda-li jste se stal/a i vy obětí veřejného úniku dat, může využít např. stránku https://haveibeenpwned.com/
  2. Kromě toho je důležité, abyste na svém účtu na Instagramu zapnuli dvoufaktorové ověřování. To přidává další úroveň zabezpečení tím, že při přihlašování k účtu vyžaduje platforma kromě hesla také ověřovací kód.
  3. To nás vede k dalšímu bodu, čímž je zabezpečení emailového účtu – Instagramový účet, stejně jako většina ostatních, je napojen na váš emailový účet. Neoprávněný přístup k němu můžou hackeři využít např. k zaslání kódu na obnovu hesla na IG na váš email, ke kterému získali přístup. Proto je dobré zabezpečit i e-mail pomocí dvoufaktorového ověřování nebo šifrování e-mailu.
  4. Zrušte přístup k podezřelým aplikacím třetích stran – Je obvyklé využívat Instagram jako autorizovaný účet pro přístup k aplikacím třetích stran, jako jsou seznamovací platformy, hry nebo nástroje pro úpravu fotografií. Nicméně, i když jste třeba určité aplikace nepoužívali dlouhé období, mohou stále mít přístup k vašemu Instagram profilu a k informacím o vašem účtu. Pokud jsou jejich databáze cílené, vaše osobní údaje mohou být ohroženy. Proto Instagram doporučuje zvážit, zda opravdu chcete autorizovat aplikace třetích stran. Pokud chcete spravovat tyto aplikace, můžete otevřít svůj Instagram profil na stolním počítači, kliknout na ikonu nastavení a vybrat možnost „Aplikace a webové stránky“. Zde naleznete seznam aplikací, kterým jste povolili přístup. Pokud si všimnete nějaké podezřelé aplikace, můžete snadno zrušit její oprávnění nebo si ji detailněji prohlédnout a upravit nastavení.
  5. Naučte se identifikovat phishingové kampaně – Tahle zdatnost není užitečná pouze pro ochranu IG účtu, ale i pro vaši celkovou bezpečnosti v kybernetickém prostoru. Abyste se vyhnuli phishingu, je důležité být opatrný vůči podezřelým e-mailům, které se vydávají za zprávy od Instagramu. Zvláště pozorní byste měli být v případech, kdy e-maily obsahují naléhavé výzvy, jako je například varování o možnosti smazání účtu. Pokud obdržíte podezřelý e-mail, je dobré nejprve zkontrolovat jeho odesílatele. Instagram uvádí, že oficiální e-maily mají adresu končící na „@mail.instagram.com„. Dále je důležité ověřit, zda odkazy v e-mailu jsou legitimní. Před kliknutím na ně si pečlivě zkontrolujte URL adresu a porovnejte ji s oficiální adresou webových stránek Instagramu.
  6. Zablokujte si podezřelé účty – Je doporučeno, abyste měli svůj Instagramový účet nastavený jako „soukromý“ a přijímali žádosti o sledování pouze od osob, které znáte. Tímto způsobem minimalizujete riziko, že se na váš účet zaměří podvodníci. Pokud obdržíte podezřelé zprávy od neznámého účtu, zejména zprávy obsahující podezřelé odkazy, je doporučeno tento účet zablokovat. Existuje možnost, že se jedná o podvodníka, který se snaží napadnout váš účet, a omezením jeho přístupu k vašemu profilu ho chráníte.
  7. Sledujte přihlašovací aktivitu – Čím dříve odhalíte neoprávněné vniknutí do vašeho IG účtu, tím máte větší šanci na minimalizování škod. Doporučuje se proto pravidelně kontrolovat aktivitu přihlášení na svém Instagramovém účtu. Instagram nabízí funkci, která umožňuje zobrazit zařízení a místa, odkud bylo k vašemu účtu přistupováno. Pokud zaznamenáte neznámou aktivitu, je vhodné okamžitě změnit heslo.

Vše je ztraceno…nebo snad ne?

Máte podezření, že byl váš IG účet napaden hackery nebo kompromitován? Máme pro vás dobrou správu – není všem dnům konec, Instagram nabízí postupné kroky, jak můžete svůj účet získat zpět, je však klíčové okamžitě jednat.

 

Krok č. 1: Zkontrolujte svůj e-mailový účet, zda vám nepřišla zpráva z Instagramu

Pokud dostanete e-mail od Instagramu z adresy security@mail.instagram.com, který informuje o změně vaší e-mailové adresy, můžete tuto změnu zvrátit pomocí funkce „vrátit tuto změnu“ v tomto e-mailu. Poté se pokuste co nejrychleji přihlásit & změnit si heslo. Jestli používáte IG účet i na ostatních zařízeních, např. tablet či mobil, zkuste se přihlásit i tam – je určitá šance, že si Instagram bude pamatovat staré heslo díky souborům cookies. Pokud je situace bezúspěšná, pokuste se obnovit heslo zde.

Krok č. 2: Vyžádejte si přihlašovací odkaz od Instagramu

Pokud byly změněny další údaje, například heslo, vyžádejte si od společnosti Instagram odkaz na přihlášení.

Na přihlašovací obrazovce klepněte na „Get help logging in“ (Android) nebo „Forgot password“ (iPhone). Následně zadejte své uživatelské jméno, e-mailovou adresu nebo telefonní číslo spojené s vaším účtem a nechte si odkaz odeslat, pak už jen postupujte dle dalších instrukcí.

Krok č. 3: Žádost o bezpečnostní kód nebo podporu od Instagramu

Pokud odkaz pro přihlášení nefunguje, vyžádejte si bezpečnostní kód. Opět zadejte uživatelské jméno nebo telefonní číslo spojené s vaším účtem a klepněte na „Potřebuji další pomoc“ a vyberte svou e-mailovou adresu nebo telefonní číslo. Následně si nechte odeslat bezpečnostní kód a postupujte podle příslušných kroků.

Krok č. 4: Ověření totožnosti

Pokud jste odeslali žádost o podporu, obdržíte e-mail s automatickou odpovědí od týmu podpory společnosti Meta. Uveďte následně e-mailovou adresu nebo telefonní číslo, pod kterým jste se zaregistrovali, a typ zařízení, které jste používali v době registrace, a pokud žádáte o podporu pro účet s vašimi fotografiemi, pořiďte video selfie, které pomůže ověřit vaši totožnost.

 

Pro bližší informace doporučujeme navštívit přímo Centrum nápovědy Instagramu.

Když se ocitnete v situaci, kdy váš Instagramový účet je napaden hackery, nezoufejte. I když to může být začátek stresujícího a nepříjemného procesu, existují kroky, které můžete podniknout k obnovení kontroly a bezpečnosti vašeho účtu. Nezapomeňte si okamžitě změnit heslo, nahlásit útok Instagramu a informovat své přátele a sledující. Stejně tak důležité je si být vědom rizik a mít na paměti, že prevence je často nejlepší obrana, ale když se situace zkomplikuje, buďme odhodlaní a aktivní v boji proti útočníkům si bránit to, co je naše.

 

Zdroje: https://later.com/blog/instagram-account-hacked/ https://www.keepersecurity.com/blog/2023/08/02/how-to-prevent-your-instagram-from-ge tting-hacked/ https://www.linkedin.com/pulse/how-protect-instagram-account-from-hackers-maulik-joshi

/ https://www.avast.com/cz/besafeonline/blog/hacknuty-instagram-co-s-timhttps://help.instagram.com/149494825257596/?helpref=search&query=hack&search_session_id=feb565793d9386d5ddc34b66d644bbd0&sr=2