TOP

KYBEZ

Technologické společnosti se postavily proti deportacím

Apple, Microsoft, Cisco, Tesla a další chtějí přesvědčit Kongres, aby nedošlo k deportaci tzv. „Snílků“. 

„Snílci“ („Dreamers“) přestavují skupinu lidí, kteří se do USA dostali jako mladí, a to bez jakýchkoliv dokumentů a zažádali si o pracovní povolení. „Snílci“ patří do programu DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), který umožňoval lidem, kteří přišli ilegálně do USA za určitých podmínek v zemi studovat, pracovat a následně zůstat. 

Nicméně tento program, který zavedla Obamova administrativa, stále více narůstal, což vedlo k tomu, že se jej prezident Trump rozhodl zrušit. Proti tomuto kroku se stavilo mnoho technologických společností, protože již část lidí z programu DACA u nich pracuje. Došlo by tak k vyhoštění jejich zaměstnanců. 

Prezident Microsoftu Brad Smith na svůj Twitter napsal, že pokud se Kongres proti tomuto kroku nepostaví, pak Microsoft zajistí a zaplatí právní ochranu svých „Snílků“. Ředitel Applu Tim Cook zase takto postiženým zaměstnanců přislíbil veškerou podporu včetně konzultací s odborníky z oblasti imigrační politiky. Na obranu „Snílků“ se postavil i nový šéf Uberu Dara Khosrowshahi nebo ředitel Googlu Sundar Pichai, ale i šéfové dalších technologických gigantů. 

Prezident Trump zrušením DACA pokračuje ve svém tažení proti ilegální migraci, čímž plní slib, který dal voličům. Na druhou stranu tímto krokem může poškodit přední americké společnosti. Otázkou zůstává, zda jde v tomto případě skutečně o národní bezpečnost či pouze plnění volebního programu. 

Zdroj: https://www.wired.com/