TOP

KYBEZ

Teletrust požaduje miliardu eur na kybernetickou bezpečnost

Téměř 55 miliard euro tvoří ztráty německého hospodářství plynoucí z kybernetických útoků. Výzva na zlepšení směřuje k nové vládě. 

Teletrust (Spolkový svaz pro kybernetickou bezpečnost) chce po nové německé vládě, aby investovala minimálně jednu miliardu do kybernetické bezpečnosti.
Tento záměr by se dle Teletrustu měl objevit i v programovém prohlášení vlády. Teletrust sdružuje 340 subjektů, které se zabývají kybernetickou bezpečností. Pro větší investice do kybernetické bezpečnosti hovoří několik faktorů. Zaprvé, počet zločinů v této oblasti v Německu pořád stoupá. Zároveň se jen za loňský rok odhadují ztráty německého hospodářství způsobené kybernetickými útoky na 55 miliard eur. Teletrust odůvodňuje svůj požadavek i tím, že Velká Británie v nové bezpečnostní strategii deklarovala minimální investice do kybernetické bezpečnosti na 2 miliardy eur. Německo tak nesmí zahálet. 

„Slepě běžíme do stále většího rizika.“ tvrdí Norbert Pohlmann, předseda Teletrustu. Jak na zemské, tak na spolkové i evropské úrovni se klade stále větší důraz na digitalizaci. S tímto postupujícím procesem souvisí i větší riziko kybernetických útoků. „Potřeba kybernetické bezpečnosti se neustále zvyšuje a my musíme v této oblasti prohloubit spolupráci mezi hospodářskou a politickou sférou.“ dodává Pohlmann. Nicméně konkrétní cíle strategie kybernetické bezpečnosti stále chybí.
Teletrust tlačí především na zvýšení rozpočtu pro BSI (Spolkový úřad pro kybernetickou bezpečnost), který patří mezi jeho členy. Zároveň chce zlepšit státní podporu pro úřady a podniky, aby se dokázaly lépe vypořádat s kybernetickými útoky. 

Ačkoliv nápad Teletrustu stojí na logických základech, nebude vůbec lehké ho zrealizovat. Po krachu dlouho vyjednávané jamajské koalice (odvozeno od barev jednotlivých stran: CSU/CDU, FDP, Bündnis 90/Die Grünnen) skončila jednání na mrtvém bodě. Jako pravděpodobný scénář se objevuje obnovení velké koalice CSU/CDU Angely Merkelové s SPD Martina Schluze. Ve hře zůstávají i předčasné volby. Na přijetí nové strategie kybernetické bezpečnosti si tak Berlín ještě počká. 

Zdroj: http://www.faz.net/aktuell/