TOP

KYBEZ

Téměř polovina firem napadených DDoS útokem podezřívá konkurenci

Více než dvě z pěti firem (43 %), které se staly obětí DDoS útoků na svých IT systémech, jsou přesvědčeny, že za útoky stojí jejich konkurence. Z dat průzkumu společností Kaspersky Lab a B2B International vyplývá, že konkurenční firmy jsou mnohem častěji pokládány za viníky oproti kyberzločincům, které podezřívá pouze 38 % napadených společností.

Zpráva společnosti Kaspersky Lab – 2016 IT Security Risks – odhalila, že průmyslová sabotáž je považována za nejpravděpodobnější příčinu DDoS útoku. Předčila i politické spiknutí nebo osobní nevraživosti mezi podnikateli. Pouze pětina obětí (20 %) z útoků viní cizí vlády a tajné služby, přičemž stejný poměr (21 %) podezřívá své bývalé nespokojené zaměstnance.

Zajímavý pohled poskytuje porovnání výsledků z různých regionů. Více než polovina (56 %) obětí DDoS z Asie a Tichomoří obviňuje své konkurenty a další čtvrtina (28 %) cizí vlády. V tomto regionu se rovněž vina často svaluje na mezilidskou nevraživost, kdy jeden ze tří napadených (33 %) podezřívá své bývalé zaměstnance. Při pohledu na západní Evropu se naskytne odlišný obrázek. Zde totiž pouze třetina firem (37 %) věří, že za útoky stojí nekalá hra ze strany konkurentů, a pětina (17 %) podezřívá cizí vlády.

Liší se i přístupy firem v návaznosti na jejich velikost. Malé podniky spíše tíhnou k tomu podezírat své konkurenty ze zinscenování DDoS útoku. Myslí si to 48 % zástupců malých a středních podniků, oproti tomu pouze 36 % z velkých společností. Ti naopak ve větší míře podezírají bývalé zaměstnance a zahraniční vlády.

Není a nebude lehké v této době se dobře zabezpečit proti všem aktuálním kybernetickým útokům a hrozbám.

Pokud máte ve firmě „AJTÝ oddělení“ zeptejte se jich na jaké úrovni je dneska bezpečnost Vaší firmy.
Pokud si nejste jisti, zkuste využít služeb, které nabízí platforma KYBEZ.

 

Petr Smolník, šéfredaktor platformy Kybez