TOP

KYBEZ

Tipy na bezpečný pohyb na internetu

V kybernetickém prostředí na nás číhá spousta nebezpečí. Je tedy potřeba, abychom byli opatrní a dodržovali zásady správného chování na internetu. Můžeme tak předejít případným velkým problémům. Máme pro vás několik tipů, jak se na něm správně pohybovat a na co si dávat pozor.

4 základní zásady bezpečného pohybu na internetu:

  1. Pečlivě prozkoumejte, s kým si píšete, případně danému účastníkovi zavolejte, zda o tom ví.
  2. Pokud nakupujete online, prověřte si daného dodavatele a projděte si bankovní údaje, zda nejsou falešné.
  3. Používejte jedinečná hesla pro přístup do bankovnictví, e-mailu nebo na sociální sítě. Právě sociální sítě jsou nejzranitelnější, protože je využívají miliony lidí na celém světě. Jsou tedy snadným terčem hackerů.
  4. Zvažte používání dvoufaktorového ověřování. To znamená, že použijete jedno heslo k přístupu do aplikace a jako další ochranný prvek například otisk prstu pro přístup ke stahování, čtení, úpravě souborů, informací atp.

Osvojte si pohyb na internetu, zjistěte si různé hrozby a rizika s falešnými účty a seznamte se s bezpečnostními incidenty a událostmi, které jsou potenciální hrozbou.

Nezapomeňte ani poučit své blízké o ochraně osobních údajů a věcí pro používání citlivých údajů na internetu (např. bankovní identita, identita OP, popřípadě datová schránka). Samozřejmostí je aktualizace vašich zařízení a jejich udržování v chodu. Pokud dané zařízení už další aktualizace nezvládne, je třeba se zamyslet nad tím, zda toto zařízení neobměnit. Jinak přijímáte riziko jeho napadení či zneužití hackery.

Koho kontaktovat v případě zneužití údajů?

Pokud už došlo ke zneužití údajů, sesumírujte si, co se stalo, kde se to stalo a co přesně uniklo nebo bylo záměrně zničeno.

Poté je třeba si uvědomit, jaká opatření byla přijata s okamžitou platností, abyste omezili další úniky, a zda jste kontaktovali bezpečnostní orgány, jako jsou:

  • NÚKIB – pro povinné osoby, které poskytují služby buď kritické informační infrastruktury, nebo základní infrastruktury. Ke kritické informační infrastruktuře patří vodárny, které poskytují vodu pro celé hlavní město v kraji, nebo telekomunikační služby, elektrárny pro vývoz energie nebo ty, které poskytují energii pro celou ČR, elektrické rozvodny atp.
  • CERT – po napadení webových stránek, e-shopů nebo cloudového uložiště.
  • Policie České republiky – pro fyzickou osobu, na kterou byl cílený útok (kyberšikana, únik dat z PC nebo bankovním či jiným podvodem).

Jak zabezpečit svá data?

Doporučujeme si stáhnout aplikaci sandbox, která je na podvodné e-maily a soubory připravena. Funguje jako virtualizační systém, který sleduje chování tohoto souboru, zda v něm nejsou viry nebo červi. Aplikace sandbox poté vyhodnotí daný soubor a buď jej smaže, nebo propustí do systému, pokud není infikovaný škodlivým softwarem.

Nestahujte nic z neověřených webů, aplikací či her. Dávejte si také pozor, kdo je jejich autorem. Je-li autor neznámý, doporučujeme soubory nestahovat. Důležité je také prozkoumat, zda není web či účet podvržený a zda vaše zařízení nebylo napadeno hackerem. Věnujte též pozornost zabezpečení, podívejte se na sdílené zařízení a popřípadě toto zařízení vymažte.

Pro zabezpečení je důležité použít silné heslo o minimální délce 12 znaků. Jestliže si heslo nepamatujete, existuje aplikace Password Manager, která si hesla zapamatuje za vás a bude vaším dobrým pomocníkem.