Digitální stopa.
Co je to digitální stopa a jak ovlivňuje online reputaci
Všichni jsme již slyšeli pojem „digitální stopa“, víme ale opravdu co se tím myslí? Je důležité, aby této záležitosti hlavně rodiče rozuměli a byli schopni předat vědomosti a upozornit na vzniklé riziko, které přichází s prvním přihlášením na internet.
Takže sem s tím, co to ta digitální stopa je
Stejně jako Mařenka nechávala za sebou drobečky, necháváme naší cestou internetem úplně stejné drobky. Jenže na rozdíl od Mařenky to nebylo naše rozhodnutí a naše kousky chleba za námi může posbírat zlý cybervlk. A to přesně nazýváme digitální stopou – vše, co provedeme online. Ať už se zeptáme Siri na počasí, Seznamu na aktuální počet nakažených či Googlu na friday slevy, náš milý počítač či mobil si to zaznamená. Tedy ne počítač – prohlížeč.
Pamatujete si článek o cookies? Zrovna tady nastupují. Zobrazíte webovou stránku, která o vás pomocí sušenek sesbírá informace jako IP adresu, přihlašovací údaje, zkrátka vše, co jste internetu vy (nebo někdo jiný) řekli. O sociálních sítích ani nemluvě. Už jste se někdy podivovali, kde váš známý sebral tu vaši fotku na dovolené z roku 2009? Here we are.
Má to ale i svá pozitiva
Když ukážete webům, co se vám líbí, budou vám podsouvat relevantní stránky, produkty a služby. Díky cookies si pak budou pamatovat, na co jste naposledy klikli, co vás zaujalo, a celý váš proces návštěvy tím mohou výrazně zrychlit. Kde bychom si tedy měli dát pozor? Co jednou vypustíme na internet, to už tam zůstane. Veškeré komentáře, konverzace, fotografie jednou mohou vyplout na povrch.
Pár bodíků, které doporučujeme dodržovat: