TOP

KYBEZ

IS2 z oblasti kybernetické bezpečnosti

Tradiční konference IS2 z oblasti KYBERNETICKÉ BEZPEČNOSTI, která referovala o výsledcích výzkumu, pohledu na nové hrozby a další bezpečnostní témata, se konala v Praze 24.–25.5. v Kaiserštějnském paláci na Malé straně. Platforma KYBEZ byla mediálním partnerem akce. 

Konferenci zahájili krátkým proslovem Zdeněk Adamec, náměstek pro řízení sekce ekonomiky a informačních technologií z Ministerstva zemědělství, a Jaroslav Šmíd, náměstek ředitele za Národní bezpečnostní úřad.

Plynule na ně navázal svojí přednáškou ex-guvernér centrální banky Miroslav Singer, Generalli. Velmi zajímavým pohledem na kybernetickou bezpečnost zaujal posluchače také Jeff Bardin ze spol. Treadstone71, který se ve své prezentaci zabýval hrátkami různých zpravodajských služeb  prostřednictvím energetických sítí – popírání, zavádění a manipulací informacemi. V tomto případě použil konflikt rusko-asijských společností, které mají stejné jméno i obchodní artikl.

Tomáš Kuča ze společnosti PWC, představil inovativní a účinný projekt nazvaný Game of Threats™, který účastníky dostane formou speciální hry do téměř reálného boje mezi ajťáky a hackery, přímo do prostředí kybernetického útoku.  „Vzhledem k tomu, že jsem si mohl tuto „hru“ vyzkoušet a být u toho, musím přiznat, že by to měli mít ve všech firmách ‚ajťáci‘ jako povinné pravidelné cvičení. Sloganem ‚kdo to nezažil neví‘, bych označil tuto zajímavou možnost stát se alespoň na krátkou chvíli jak útočníkem, tak obráncem.“

Další zajímavou přednášku prezentoval Jan Ellermaz z Europolu a ukázal  reálný boj Europolu proti teroristické propagandě online. Zde je v sázce naše soukromí, ale jsme ho ochotni obětovat za bezpečí našich životů?

Věra Jourová, naše česká eurokomisařka, se bohužel nemohla osobně zúčastnit konference, a tak alespoň se záznamu pozdravila účastníky konference.

Výčtem přednášek o bezpečnosti bych mohl pokračovat i dále, jelikož ve dvou dnech plný sál nadšeně hltal slova přednášejících. Já zmíním z mého pohledu už jenom dvě prezentace.

První z nich je přednáška pánů Michala Nulíčka a Jana Tomíška z advokátní kanceláře Rowan Legal, která pod názvem „Proč jsou dva roky málo aneb účinnost GDPR se blíží“ skrývala aktuální problém všech firem v EU.

Druhou přednáškou byla prezentace Seana S. Costigane z George C. Marshall European Center for Security Studies, kde se účastníci konference dozvěděli v sekci IOT novou dimenzi kybernetického nebezpečí, která pochází z prostoru Internetu věcí, tedy IoT. Bezpečnost z pohledu IoT, je aktuální celosvětový problém.

Pokud jste neměli čas a možnost se sem přijet podívat, budete si muset opět rok počkat. Další ročník konference na Vás sice rok počká, ale kybernetická bezpečnost respektive kybernetické nebezpečí se stupňuje každým dnem a není radno zůstat pozadu.  

Sledujte i nadále stránky platformy KYBEZ a budete mít aktuální informace nejen z oblasti bezpečnosti pohromadě na jednom místě.

 

Petr Smolník
Šéfredaktor nezávislé platformy KYBEZ.