TOP

KYBEZ

NATO a EU spustily nové centrum boje proti kybernetický hrozbám

Nedaleko Helsinek bylo minulý týden slavnostně otevřeno společné centrum excelence.  

Ačkoliv NATO disponuje centry excelence (Centrum of Excellence, CoE) v různých zemích, v tomto případě jde vůbec o první takové centrum, na kterém spolupracuje s EU. Obě organizace se tak budou podílet na financování a provádění veškeré činnosti centra. 

Podle generálního tajemníka NATO, Jense Stoltenberga je vytvoření tohoto centra velkým přínosem pro obě organizace. Kybernetické útoky a všeobecně oblast hybridního válčení se dnes stávají obrovskou výzvou, na kterou musí obě mezinárodní organizace odpovědět. Vytvořením tohoto centra si kladou za cíl zlepšení připravenosti a reakcí na kybernetické útoky. 

 

Důvodů, proč nové centrum stojí ve Finsku je hned několik. Zaprvé, sice země nepatří mezi členy NATO, ale během studené války si díky unikátnímu přístupu v zahraniční politice dokázala zachovat nezávislost a organizovat na svém území setkání představitelů obou bloků, zatímco další státy v Pobaltí zcela ovládala Moskva. Tento diplomatický um, kdy finská vláda dokáže udržovat dobré vztahy se všemi zeměmi a zároveň přispět k jejich sblížení Finové používají dodnes. Zadruhé, Finové sami o umístění CoE proti hybridním hrozbám v jejich zemi usilovali. Chtějí tak pomoci zlepšit bezpečnostní situaci a Pobaltí, na které mířila již řada kybernetických útoků, za nimiž údajně stál Kreml. Podle finského prezidenta Sailiho Niinista je ale důležité rozpoznat pravou úroveň hrozby, protože často může dojít k jejímu přecenění a neodpovídající reakci. 

Hned na startu se muselo CoE proti hybridním hrozbám vypořádat s menším problém. Na internetu vznikl stejný web jako má centrum, ovšem s ruskou příponou. Tento web disponoval totožným vzhledem, ale dost odlišným obsahem. Ruský web skrze své stánky a twitterový účet vypouštěl do světa fake news. Tento problém se však podařilo CoE rychle vyřešit. 

Zdroj: http://www.dw.com/en/top-stories/s-9097