TOP

KYBEZ

Opomíjená rizika: #6 Připojení k internetu

Naše vyspělá západní společnost si zvykla být na “těch internetech” připojená 24/7. Spoustu aplikací jsme přenesli do cloudu a mnoho organizací by už nedokázalo bez připojení k celosvětové síti fungovat. Ovšem často se až příliš naivně spoléháme na to, že vše bude fungovat, jak má. Nejen válka na Ukrajině nám ale ukazuje, že to je představa bláhová.  

 

Bez proudu  

„Co se týče blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet.” zdůrazňovala Dana Drábová v listopadovém rozhovoru pro iDnes.1 Jak dlouho bude takový výpadek trvat? A jak bude zeměpisně omezen? Dotkne se jen našeho okresu nebo třeba celé ČR? V naší praxi vidíme, že tato otázka začala poslední dobou trápit čím dál více firem. Jak to máte Vy? Disponujete v práci a v domácnosti záložním zdrojem elektrické energie? A máte sestavený krizový plán, jaké systémy byste nechali běžet a jaké odpojili. Představa menší závislosti na okolní síti (či snad úplná samostatnost) zní lákavě. Avšak investice do záložních elektrocentrál, baterií, solárních panelů a dalších technologií si vyžádají nemalé finanční prostředky. Každopádně se vyplatí být připraven, než být překvapen.  

 

V síti  

I když se vám podaří získat zpět elektrickou energii, nemusí to znamenat, že se dostanete na internet. Výpadek mohl postihnout i poskytovatele připojení a ti jej budou obnovovat podle svého plánu, ve kterém vaše oblast nemusí spadat mezi ty prioritní.  Ve válce na Ukrajině k takovému výpadku připojení došlo. Na pomoc přispěchali Elon a Kimbal Muskovi, kteří zemi darovali připojovací zařízení ke Starlinku, satelity šířenému internetu. I když satelity šířený internet původně cílil na odlehlé oblasti se slabým pokrytím pozemních vysílačů a kabelového internetu, může se z něj stát plnohodnotná náhrada těchto systémů či alespoň záložní plán pro případ mimořádných situací. Díky nim se můžete snadno a rychle vrátit zpět do běžného provozu.  

 

Co nyní udělat:  

  • Určete si jaká aktiva (schopnosti) jsou pro vás primární (nejdůležitější)  
  • Rozhoďte se, jak nahradit výpadek připojení k elektrické síti, abyste zajistili dost energie pro primární aktiva  
  • Zjistěte, jak můžete co nejrychleji dostat při výpadku zpět internetové připojení 
  • Celý tento plán vyzkoušejte, abyste v ostrém nasazení nebyli nepříjemně překvapeni  

 

Pokud byste chtěli s čímkoliv poradit, neváhejte se na nás obrátit.