TOP

KYBEZ

pravda X lež – vnější faktory

Kyberhrozby přichází pouze z venku

Bez pochyb, hrozby zvenčí jsou tím nejhlavnějším problémem organizací a měly by být důkladně monitorovány. Hrozby zevnitř jsou však stejně nebezpečné. Nedbalost, nevědomost a zlomyslné chování zaměstnanců často činí vnitřní hrozby vyšším bezpečnostním rizikem než hrozby zvenčí.

 

Co je vnitřní a co vnější hrozba?

Útoky v kyber světě se dají dělit jako v tom reálném světě – vnitřní a vnější. Buďto na vás někdo útočí zvenčí systému (hackeři, teroristé, vlády), nebo jsou pro vás hrozba vaši vlastní lidé a sítě (zaměstnanci, vy sami).

 

Sáhněme si do svědomí, každý z nás kouká většinou na ostatní dříve, než kouká na sebe. Často ale když jde o nás – naši organizaci – tak jsme slepí.

Ne nadarmo říkáme „Amatéři útočí na firmy, profesionálové na lidi.“. Nešikovnost a nepozornost zaměstnanců může být v této oblasti osudová.

 

Jaké nebezpečí může představovat zaměstnanec si můžete přečíst ve článku Kolik vás může stát takový (nepřipravený) zaměstnanec?. Zásadní zde bude pravidelná digitální hygiena, školení, nastavení směrnic při používání pracovních zařízení nebo neustálá pozornost a selský rozum.

 

Základy digitální hygieny, jako je vícefaktorové ověření či odstranění starých účtů, naleznete ve článku Digitální hygiena I – new fresh start.

 

 

 

 

 

 

 

Pokud čekáte na odpověď, tak ne, hrozby nepřicházejí pouze z venku, je důležité si uvědomit, že mnohdy jsme ‚tou zranitelností‘ my sami.