TOP

KYBEZ

WikiLeaks zveřejnily, jak CIA může ovládnout třeba zrovna Váš telefon nebo set top box a další IOT zařízení.

Server WikiLeaks včera zveřejnil více než tisíc dokumentů, které unikly z americké zpravodajské služby (CIA), z jejich nové série zvané Trezor 7.

Tyto dokumenty byly údajně získány od hackera, který předal WikiLeaks přístupy k některým částem uniklých dat a souborů.

Dokument o projektu s krycím názvem Weeping Angel dokazuje, že CIA dokázala ovládnout chytré televize Samsung a změnit je v odposlouchávací zařízení.

Z dokumentů, které jsou dostupné, je zcela jasné také to, že CIA již dlouhou dobu sbírá návody, jak zaútočit a ovládnout jak počítače, tak i mobilní telefony a další IOT zařízení, která jsou nějakým způsobem připojena přes internet (lednice, set top boxy,Smart TV apod.)

WikiLeaks také tvrdí, že ověřila jejich pravost.

Hlavní zprávou ale je, že Hackeři ukradli tyto nástroje CIA a mají teď možnost tyto nástroje zneužívat. 

„CIA celkem nedávno ztratila kontrolu pro většinu svých kyber-arzenálů, včetně útočných malwarů, různých forem virů, zero-day zranitelností, i nástrojů na vzdálené ovládání a dalších souvisejících dokumentů,“ tvrdí tisková zpráva z WikiLeaks.„Je to sbírka milionů řádek zdrojového kódu, která umožní jejich vlastníkům hacknout zařízení, podobně jako to dělá CIA.“

Útok byl veden na všechny platformy: Windows, Linux, iOS, Android…

CIA se hlavně věnovala průnikům do operačních software počítačů, ale měla ve svém hledáčku i systémy specifické. CIA údajně může na dálku aktivovat mikrofon Smart TV a třeba odposlouchávat zvuk z dané místnosti.

Zdroj:WikiLeaks  https://wikileaks.org/ciav7p1/ 

Petr Smolník, šéfredaktor platformy KYBEZ