TOP

KYBEZ

Kdo je to vlastně ten HACKER?

= počítačový specialista či programátor s detailními znalostmi fungování systému

 

Vidíte na tom něco špatného? Je tohle pro vás nelegální činnost? Při slově hacker si člověk představí jakéhosi zahaleného pána v kapuci, který si dokáže vzít jakoukoli částku z vašeho účtu, nebo se kdykoli podívá, co zrovna máte k večeři přes vaše bezpečnostní kamery. Kde je ale skutečnost?

 

Tohle vše se samozřejmě může stát, takového člověka ale budeme nazývat pojmem cracker. Že jste o něm neslyšeli? Uděláme vám v tom pořádek.

 

Zákeřný hacker = cracker

Teď nemyslíme tu sušenku. Cracker je v informatice označení pro takového člověka, který své zkušenosti a vědomosti využívá k narušení sítě či systému. Jeho činnost je nezákonná.

 

Cracking

Metoda odstraňování ochranných prvků, jako je hardwarový klíč, sériové číslo či demoverze. Uživatel se k jeho zamezení snaží používat techniky šifrování, automodifikačního kódu atd.

 

Hacking

Tato záměrná změna běžného chování počítače prováděná pomocí skriptů či programů manipuluje s přenášenými daty tak, že získává přístup k informacím ze systému.

 

Hacker

Hacker je tedy opakem crackera. Své zkušenosti a vědomosti využívá k pomoci člověka. Termíny jsou pouze mylně zaměňovány.

 

Typy „těch špatných“ hackerů

  • Insider – většinou velmi profesionální hacker, který dělal nebo dělá v oblasti IT. Útokem se zaměstnavateli mstí za nespravedlivé hodnocení či vyhazov.
  • Cyber panker – vytváří vlastní hackovací systémy za účelem pozornosti medií i finančního zisku. Pomocí přepsání webové stránky rozesílá spam a zavirované emaily.
  • Zloděj – cílem jsou většinou banky, kreditní karty a naivní lidé. K obohacení používá již zaběhlé softwary, svoje vlastní IT vědomosti jsou většinou menší.
  • Tvůrce virů – napsat počítačový program, virus, nemá takovou hodnotu jako prolomit systém. Proto tyto typy hackerů ostatní hackeři neuznávají.