TOP

KYBEZ

NBÚ zatím identifikoval 47 kritických systémů, které by mohly ohrozit bezpečnost státu

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je zhruba ve třetině svého hledání kritické informační infrastruktury. Kritické systémy jsou takové, jejichž narušení by mohlo ohrozit bezpečnost země, zdraví obyvatel nebo ekonomiku státu. V první fázi úřad, kdy NBÚ analyzoval informační systémy ministerstev a úřadů, prohlásil celkem 47 systémů jako kritické, které by například v případě napadení hackery mohly znamenat pro Česko riziko. Konečné slovo ve výběru systémů a jejich potvrzení bude ale mít vláda v polovině května.

 

 

Poté, co stát zařazení systémů schválí, začíná pro organizace, které tyto systémy spravují, platit roční lhůta, kdy musí zavést bezpečnostní opatření, které určuje zákon o kybernetické bezpečnosti.

Prověřování ministerstev již skončilo, nyní jsou na řadě malé úřady a soukromé firmy

„Očekáváme, že u nižších úřadů najdeme jednotky takových systémů,“ řekl vedoucí autorského týmu zákona Radomír Valica. Zároveň ale NBÚ začal s postupným prověřováním soukromého sektoru.„Rozjednáno máme nyní 15 subjektů,“ popsal. Mezi nimi jsou mobilní operátoři, velké banky nebo například skupina ČEZ.

Některé firmy si stále nejsou jisté, jestli jejich systémy patří mezi kritickou infrastrukturu, a mají tak dodržovat bezpečnostní opatření. „Rozhodnutí o kritické infrastruktuře předchází několik schůzek,“ mírní obavy Valica. Finální rozhodnutí o tom, zda se na ni zákon vztahuje, pak firma dostane do datové schránky. Teprve poté začíná běžet roční lhůta na plnění bezpečnostních požadavků.

Zdroj: ihned.cz